Regjistrimi i popullsisë për në mërgatë mbetet aktiv

Marrëveshja e dy liderëve maqedonas, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski për regjistrimin në Maqedoni është anulim për regjistrimin që duhet të mbahet nga 1 prilli deri më 21 prill.

Kjo nuk vlen për aplikacionin onlajn të vetregjistrimit që ka të bëjë për mërgatën, ndërsa marrëveshja e sotme i jep kohë shtesë mërgatës që të regjistrohet deri më 30 shtator.

Arsyetimi i dy liderëve maqedonase për anulimin e regjistrimit në Maqedoni është për të pandemisë, përkatësisht regjistruesit duhet të kenë marrë dy doza të vaksinave.

Ndryshe, deri tani janë regjistruar mbi 170 mijë mërgimtarë, ndërsa gati 1/3 e tyre janë nga Zvicra. Vetëm gjatë ditës së diel kishte mbi 11 mijë të vetregjistruar.

Ngjarja paraprake

Takim Selami-Ademi: Miratimi i pakos së 5-të ekonomike më se e nevojshme, opozita të ndërgjegjësohet

Ngjarja e ardhëshme

​Mbyllet sezoni për Marash Kumbullan

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian