Regjisori që bëri 10 filma me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky përshkruan punën me të

Regjisori amerikan, David Dodson, i cili ka punuar në dhjetë filma me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka treguar më shumë se si ishte bashkëpunimi me të.

Para se të merrte postin e presidentit në vitin 2019, Zelenskyy ishte më i njohur në botën e argëtimit si komedian televiziv.

Roli i tij më i njohur ishte në “Servant of the People”, një serial komedi në të cilin luajti rolin e një mësuesi historie që zgjidhet pa dashje si president, pasi një video e personazhit të tij duke bërë një zhurmë kundër korrupsionit u bë virale.

Projekti filloi të transmetohej në vitin 2015 në kanalin ukrainas 1+1 dhe u bë jashtëzakonisht i popullarizuar.

Pasi shfaqja u bë një hit në publikun ukrainas, Zelensky kandidoi dhe fitoi një shumicë të madhe në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019.

Regjisori amerikan i filmit David Dodson, i cili drejtoi një varg filmash me të, i tha BBC Breakfast : “Ai është dikush që ju bën gjithmonë të ndiheni sikur jeni të besueshëm, sikur jeni gati të bëni punën tuaj më të mirë dhe se ai beson në ju që jeni në gjendje ta bëni këtë”.

“Fillova duke edituar filmat e tij dhe përfundova duke e drejtuar atë në tre filma dhe ai gjithmonë më bënte të ndihesha sikur isha Spielberg, ai vinte në shesh-xhirim dhe të shikonte ty dhe ti thjesht ndiheshe plotësisht i aftë”.

“Pra, nuk është për t’u habitur që ai është ngritur në këtë moment, të paktën jo për mua”.

“Çfarëdo që shohim në rrugën e guximit, çfarëdo që shohim në rrugën e qëndrueshmërisë dhe vendosmërisë është në të vërtetë vetëm një pasqyrë e popullit ukrainas”, vazhdon tutje.

“Përvoja ime në Ukrainë, dhe unë jam i martuar me një grua ukrainase për 12 vjet që u njoha në një film të Zelensky në Kiev, është se këta janë ata”.

“Pra, nuk është për t’u habitur të shohësh, të shohësh Volodymyrin të sillet në këtë mënyrë, sepse në përvojën time, është zemra e asaj që janë ukrainasit”.

I pyetur nëse ai dinte për aspiratat politike të Zelenskyt, Dodson tha: “Ajo nuk u diskutua kurrë. Në filmin e fundit që bëmë së bashku gjatë vitit 2018 po planifikonte aktivisht fushatën e tij, ishte një sekret i hapur, por kurrë nuk foli për të”.

Zelenskyy gjithashtu bëri zërin e ariut në “Paddington” dhe fitoi një version ukrainas të “Dancing With the Stars” në vitin 2016.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nuk mbajti shiritin për Ukrainën, trajneri i Ajax justifikon kapitenin serb

Story i radhës

“Nëse Putin nuk frikësohet, le të vjen në takim me Zelenskyn”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish