Real Madridi ia vë syrin Gvardiolit

Josko Gvardiol ishte një nga lojtarët që spikatën me paraqitjet e tyre në Botërorin 2022. Qendërmbrojtësi fizik i RB Leipzig u përfshi në 11-shen ideale të turneut pasi bëri përshtypje edhe pse ishte vetëm 20 vjeç.

Pas paraqitjeve të tij për Kroacinë, Gvardiol është lidhur me një lëvizje në disa fuqi evropiane, përfshirë Real Madridin.

Është e vërtetë që klubi ka kohë që po e monitoron mbrojtësin kroat. Gvardiol u dallua te Dinamo e Zagrebit përpara se të bënte kapërcimin në një nga pesë ligat kryesore evropiane me kalimin e tij në Bundesligë.

Ai mori pjesë në shtatë ndeshje të Kupës së Botës, duke shënuar golin e parë të Kroacisë në play-offin e vendit të tretë me Marokun të shtunën.

RB Leipzig i bleu shërbimet e tij në këmbim të 18 milionë eurove në verën e vitit 2021. Megjithatë, pasi bëri 42 paraqitje në Bundesligë dhe ishte një titullar i padiskutueshëm për Kroacinë, vlera e tij në treg është rritur në qiell.

Los Blancos do të përballen me konkurrencë nga klubet e Premier League në rast se ata vendosin të transferohen për qendërmbrojtësin kroat. Klube të ndryshme angleze kanë shprehur tashmë interesimin e tyre për Gvardiol, me Chelsean në krye.

Ndërkohë, e ardhmja e Nacho Fernandez mbetet e pasigurt dhe Real Madrid mund të ketë nevojë të gjejë një zëvendësues në rast se ai largohet gjatë verës.

Klubi tashmë po bën plane për sezonin e ardhshëm. Ata ende nuk kanë vendosur nëse Ferland Mendy do të qëndrojë në klub, me David Alaba që mund të luajë si mbrojtës i majtë nëse është e nevojshme.

Ndërkohë, Eder Militao mund të luajë si mbrojtës i djathtë, siç e ka treguar edhe në Botëror.

Kjo do të thotë se duhet të ketë hapësirë​​për Gvardiol në formacionin startues. Real Madridi është i dhënë pas kroatit, por nuk është marrë asnjë vendim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

(VIDEO) Kovaçevski: Nuk do të ketë rikonstruim të qeverisë, zgjedhjet në 2024-ën

Story i radhës

​Suedia paralajmëron qytetarët: Përgatituni për ndërprerjet e energjisë elektrike

Të fundit nga