Raportime për sulm kimik në Mariupol

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, ka komentuar raportet për një sulm kimik në Mariupol.

Ai tha: Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e mediave sociale që pretendojnë se forcat ruse vendosën një municion të mundshëm kimik në Mariupol, Ukrainë.

Ne nuk mund të konfirmojmë në këtë moment dhe do të vazhdojmë ta monitorojmë situatën nga afër, shkruan Sky neës, përcjell “Bota sot”.

Këto raporte, nëse janë të vërteta, janë thellësisht shqetësuese dhe reflektojnë shqetësimet që ne kemi pasur për potencialin e Rusisë për të përdorur një sërë agjentësh për kontrollin e trazirave, duke përfshirë gazin lotsjellës të përzier me agjentë kimikë, në Ukrainë”, u shpreh ai.

Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss shtoi në Tëitter: Raportet se forcat ruse mund të kenë përdorur agjentë kimikë në një sulm ndaj popullit të Mariupolit.

Ne po punojmë urgjentisht me partnerët për të verifikuar detajet. Çdo përdorim i armëve të tilla do të ishte një përshkallëzim i pashpirt në këtë konflikt dhe ne do të mbajmë Putinin dhe regjimin e tij përgjegjës”, është shprehur ajo.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zelensky: Ukraina mund t’i japë fund rrethimit të Mariupolit me armë të rënda

Story i radhës

Kaq e thjeshtë është të zbulosh nëse vuan nga depresioni

Të fundit nga