Radev: Kabineti ta mbajë veton për Maqedoninë e Veriut

Kriza politike është një fakt, por ndryshe nga krizat e mëparshme, ajo zhvillohet në kushtet e inflacionit, krizës sociale, ekonomike dhe ushqimore të shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Kështu deklaroi presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, para gazetarëve.
Kreu i shtetit bullgar beson se partitë e përfaqësuara në Kuvend duhet të gjejnë sa më parë një rrugëdalje nga situata, sepse duhet “qeverisje e përgjegjshme dhe e qëndrueshme”.

“Përderisa partitë kërkojnë formimin e shumicës qeverisëse, kabineti duhet të sigurojë pagesa sociale dhe mbështetje për biznesin, të mbajë veton ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut në përputhje me kornizën e miratuar nga Kuvendi Kombëtar dhe të sigurojë funksionimin e shtetit”, tha Radev.

Story i mëparshëm

Mickoski: Bullgarët në Kushtetutë, nëse ka garanci se është kërkesa e fundit

Story i radhës

Zgjedhjet studentore ne UP, deri në ora 12:00 në votim marrin pjesë 6195 studentë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish