Qeveria miraton plan për punësim, peshon 1.8 miliardë denarë

Plani operativ për programe aktive dhe masa për punësim për vitin 2022 sot është pranuar nga ana e Qeverisë, Me të pritet të përfshihen 14.685 persona për të cilën do të ndahen më shumë se 1,8 miliard denarë.

“Me Planin operativ për programe dhe masa aktive për punësim dhe shërbime në tregun e punës për vitin 2022 konfirmohen programet, masat dhe shërbimet për punësim të cilat do të sigurojnë krijimin e vendeve të reja të punës, mbështetje për krijimin e vendeve të reja të punës dhe rritje të punësimit për personat e papunë, veçanërisht për të rinjtë, të papunët afatgjatë dhe shfrytëzuesit e të drejtës së ndihmës sociale, si dhe mbështetje e personave të papunë të cilëve u është ndërprerë marrëdhënia e punës gjatë krizës së shkaktuar nga pandemia Kovid-19 gjegjësisht nga 11.03.2020”, informoi pasdite shërbimi për shtyp i qeverisë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tuchel: Mount ka zemrën “Blu”

Story i radhës

Në Ferizaj e Mitrovicë ndeshje interesante të çerekfinales së Kupës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish