Qëndrimi ‘neutral’ para botës, përballë besnikërisë ndaj Rusisë/ Ja se si media shtetërore kineze po ndihmon në përhapjen e dezinformatave të luftës në Ukrainë

Në deklaratat publike dhe në samitet ndërkombëtare, zyrtarët kinezë janë përpjekur të mbajnë një pozicion në dukje neutral ndaj luftës në Ukrainë, duke mos dënuar veprimet ruse dhe as duke përjashtuar mundësinë që Pekini të mund të vepronte si ndërmjetës në një shtytje për paqen.

Por, ndërsa mesazhet e saj ndërkombëtare kanë lënë vend për shumë hamendësime për qëllimet e vërteta të Pekinit, pjesa më e madhe e mbulimit të saj mediatik vendas të pushtimit rus tregon një histori krejtësisht ndryshe.

Atje, një realitet alternativ po shfaqet për 1.4 miliardë banorët e Kinës, një realitet në të cilin pushtimi nuk është gjë tjetër veçse një “operacion special ushtarak”, sipas transmetuesit kombëtar CCTV.

“Shtetet e Bashkuara mund të financojnë një program të armëve biologjike në Ukrainë dhe Presidenti rus Vladimir Putin është një viktimë që qëndron në mbrojtje të një Rusie të rrethuar.”

Për të treguar këtë histori, mediat kryesore shtetërore të lajmeve, të cilat dominojnë hapësirën mediatike shumë të censuruar të Kinës, i kanë bërë jehonë kryesisht historive të medias shtetërore ruse ose informacioneve nga zyrtarët rusë.

Një analizë e CNN shqyrtoi rreth 5000 postime në mediat sociale nga 14 media shtetërore kineze gjatë tetë ditëve të para të pushtimit rus të postuara në platformën e ngjashme me Twitter-in e Kinës, Weibo.

Analiza zbuloi se nga më shumë se 300 postimet më të përhapura në lidhje me ngjarjet në Ukrainë — të cilat secili u nda më shumë se 1000 herë, pothuajse gjysma, rreth 140, ishin ato që CNN i klasifikoi si dukshëm pro-ruse, që shpesh përmbanin informacione të atribuar tek një zyrtar rus ose marrë direkt nga media shtetërore ruse.

Analiza, e cila u fokusua në historitë që u luajtën më shumë në mediat sociale, mund të mos jetë përfaqësuese e të gjitha postimeve të shpërndara nga mediat shtetërore në Weibo.

Por ai ofron një pamje të informacionit të prodhuar nga media shtetërore që është më e dukshme për më shumë se gjysmë miliardë përdoruesit mujorë në platformën popullore.

Nuk është e qartë se deri në çfarë mase këto postime mund të jenë në mënyrë eksplicite rezultat i një fushate të koordinuar propagandistike midis dy vendeve, por është në përputhje me një model të vazhdueshëm në të cilin mediat ruse dhe kineze kanë përforcuar dhe përforcuar pikat e tyre të bisedimeve shpesh të këmbyeshme për çështje të tilla si: trajtimi i disidentëve rusë, protestat pro-demokracisë në Hong Kong, origjina e pandemisë Covid-19, ose roli i supozuar amerikan në nxitjen e “revolucioneve me ngjyra” kundër regjimeve autoritare.

Një përforcim i tillë i ndërsjellë është përhapur edhe në operacionet e gjera të propagandës jashtë shtetit dhe në gjuhën angleze që të dy vendet kanë ndërtuar për të promovuar pikëpamjet e tyre globalisht, një rrugë e bërë më e rëndësishme me ndalimin e mediave shtetërore ruse në ajër dhe në internet në pjesë të Perëndimit.

Në mjedisin mediatik të kontrolluar nga qeveria e Kinës nga lart-poshtë, të gjitha përmbajtjet e lidhura me shtetin verifikohen dhe lëshohen në përputhje me direktivat e qeverisë. Fakti që Kina ka zgjedhur të ndjekë shembullin e Rusisë në keq-karakterizimin e qëllimshëm të luftës, shërben vetëm për të nënvizuar afërsinë e Pekinit me Moskën — dhe pothuajse tallje me paanshmërinë e vetëshpallur të Kinës në ndihmën për t’u angazhuar me Rusinë dhe për t’i dhënë fund dhunës.

LIBRI I LOJËRAVE (THE PLAYBOOK):

Garancitë ruse se vendet civile nuk do të jenë në shënjestër,  pavarësisht provave të gjera për të kundërtën, përshkrimet e ushtarëve ukrainas që përdorin taktika “naziste” dhe keqinformimet në lidhje me vendndodhjen e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky janë të gjitha histori që janë përcjellë nga burimet ruse në Kinë, ekosistemi i mbyllur i mediave sociale, ku shumë media perëndimore janë të bllokuara, nga mediat e tij shtetërore ditët e fundit.

Kjo dinamikë ishte në lojë të hënën në mëngjes, kur transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV lëshoi ​​një paketë në edicionin e tij të lajmeve të mëngjesit që nënvizonte pretendimin e gabuar të Moskës se Uashingtoni kishte financuar zhvillimin e armëve biologjike në laboratorët ukrainas.

Kjo insinuatë përdoret për të mbështetur narrativën se Ukraina – e karakterizuar nga Moska si një shtet kukull amerikan, kërcënon Rusinë, dhe jo anasjelltas.

Burimi? Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse Igor Konashenkov, i cili të dielën tha se forcat ruse zbuluan “prova” të masave të nxituara për të fshehur çdo gjurmë të financimit të programit biologjik ushtarak nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA, dhe referoi dokumentet që ai tha se detajonin shkatërrimi i patogjenëve të rrezikshëm në këto objekte me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë të Ukrainës.

Në një deklaratë në Twitter të mërkurën, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, kundërshtoi pretendimet e rreme të Rusisë për laboratorët e dyshuar të armëve biologjike të SHBA dhe zhvillimin e armëve kimike në Ukrainë dhe vuri në dukje “jehonën” e atyre “teorive konspirative” nga zyrtarët kinezë.

“Kjo është absurde. Është lloji i operacionit dezinformues që kemi parë në mënyrë të përsëritur nga rusët gjatë viteve në Ukrainë dhe në vende të tjera, të cilat janë mohuar dhe një shembull i llojeve të preteksteve të rreme që kemi paralajmëruar se rusët do të shpik”, tha Psaki.

Ajo shtoi se, SHBA ishte në përputhje të plotë me detyrimet e saj sipas Konventës së Armëve Kimike dhe Konventës së Armëve Biologjike dhe nuk zhvillon apo zotëron armë të tilla askund.

“Tani që Rusia ka bërë këto pretendime të rreme dhe Kina në dukje e ka mbështetur këtë propagandë, ne të gjithë duhet të jemi në vëzhgim që Rusia të përdorë ndoshta armë kimike ose biologjike në Ukrainë, ose të krijojë një operacion të rremë duke i përdorur ato. Është e qartë. model”, tha Psaki.

Tema u ngrit gjithashtu në një seancë dëgjimore të Senatit të martën, kur nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike Victoria Nuland, e pyetur nëse Ukraina kishte armë biologjike, tha se kishte objekte kërkimore biologjike, për të cilat SHBA ishte e shqetësuar se forcat ruse mund të kërkonin t’i kontrollonin.

“Ne po punojmë me ukrainasit se si ata mund të parandalojnë që ndonjë nga ato materiale kërkimore të bjerë në duart e forcave ruse, nëse ata afrohen,” tha Nuland.

Pak minuta pasi u transmetua raporti i CCTV, një media e lidhur publikoi një postim në internet duke përsëritur pretendimet nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë dhe filloi një hashtag të lidhur në Weibo, i cili filloi në trend. Hashtag-u u pa më shumë se 45 milionë herë gjatë një periudhe disa orësh atë ditë.

Të nesërmen, pasi Rusia dyfishoi pretendimet e armëve biologjike me deklarata të mëtejshme, pa prova, CCTV publikoi një segment të ri televiziv, i cili u shpërnda përsëri nga media të njohura shtetërore në Weibo, duke fituar më shumë tërheqje.

Historia më pas u zhvendos në narrativën e zyrtarëve të Kinës kur një gazetar i medias shtetërore në një konferencë të rregullt për shtyp të Ministrisë së Jashtme bëri një pyetje në lidhje me laboratorët, duke e shtyrë zëdhënësin të lexonte një përgjigje të gjatë të përgatitur që përsëriste dezinformimin rus.

“Ne i nxisim edhe një herë SHBA-së që të sqarojë plotësisht aktivitetet e saj të militarizimit biologjik brenda dhe jashtë kufijve të saj dhe të pranojë verifikimin shumëpalësh”, tha zëdhënësi Zhao Lijian.

Brenda pak orësh, të paktën 17 media shtetërore, përfshirë CCTV, Xinhua dhe People’s Daily, postuan përgjigjen e Zhaos në Weibo, ku tema mblodhi më shumë se 210 milionë shikime. Një hashtag i lidhur u bë tema kryesore në trend në Weibo pasdite pasdite.

Modeli është vetëm një shembull i një libri lojërash që i mundëson Kinës të mbulojë luftën përmes lenteve të retorikës dhe dezinformatave ruse. Shembuj të tjerë përfshijnë histori, të tilla si pretendime të përsëritura të rreme se Zelensky u largua nga kryeqyteti ukrainas, Kiev, me burim te një ligjvënës i vetëm rus, të cilat u kapën dhe u përforcuan nga mediat shtetërore kineze dhe ruse në platformat e tyre vendase dhe ndërkombëtare.

Një analizë e CNN u përpoq të kuptonte se sa rol të madh luajnë histori të tilla në ekosistemin mediatik të kontrolluar fort të Kinës, së pari duke analizuar rreth 5000 postime në mediat sociale nga llogaritë Weibo të 14 mediave shtetërore më me ndikim të Kinës, duke u fokusuar në tetë ditët e para të pushtimi dhe lajmet për ngjarjet në Ukrainë.

Më pas, CNN analizoi se cilat nga këto postime ishin më të angazhuarit, duke identifikuar më shumë se 300 postime të shpërndara në Weibo më shumë se 1000 herë. Nga ato më shumë se 300 postime, një analizë zbuloi se gati gjysma e tregoi Rusinë në një dritë pozitive, një kategori e CNN e përkufizuar si lajme me burim vetëm nga zyrtarët rusë ose media ruse, përmbajtje që përshkruan Ukrainën negativisht, dezinformata rreth Zelenskyt ose pro Putinit.

Ndërsa rreth 140 postime treguan Rusinë në një dritë pozitive, analiza identifikoi më pak se 15 postime që portretizonin pozitivisht Ukrainën.

Një vështrim në karakterizime të tjera tregoi se vetëm rreth 90 prej këtyre postimeve ishin neutrale, për shembull, raporte thjesht faktike nga burime të besueshme, lajme rreth ndihmës humanitare ose përditësime mbi evakuimin e qytetarëve kinezë nga Ukraina.

Pak më shumë se një e treta ishin ato që CNN i klasifikoi si anti-perëndimore ose anti-SHBA, për shembull: histori që transmetonin pikëpamjet se Rusia ishte shtyrë të vepronte në Ukrainë nga zgjerimi i NATO-s, ose kritikonin mbulimin e krizës nga media perëndimore.

Gazetarët e CNN klasifikuan disa postime në më shumë se një kategori. Një vështrim në shpërndarjen tregon se postimet që përshkruanin Rusinë në një dritë pozitive ishin më të shpeshta se çdo kategori tjetër.

Për shkak se CNN studioi vetëm postime me angazhim të lartë, gjetjet mund të mos jenë përfaqësuese të të gjitha postimeve të prodhuara nga media shtetërore.

Ministria e Jashtme e Kinës ende nuk i është përgjigjur kërkesës së CNN për koment mbi këto gjetje.

SFONDI I DIPLOMACISË NDËRKOMBËTARE TË KINËS:

Gjetjet kundërshtojnë vijën e mesme të dukshme që Kina është përpjekur të ecë në diplomacinë e saj ndërkombëtare.

Megjithëse Pekini ka qëndruar larg përgjigjes perëndimore ndaj pushtimit të Rusisë, me diplomatët e tij që refuzojnë ta dënojnë pushtimin, apo edhe ta quajnë të tillë, dhe duke dënuar sanksionet perëndimore, ai gjithashtu ka përsëritur shpesh se “shqetësimet legjitime të sigurisë së të gjitha vendeve” duhet të adresohen.

Në një samit virtual me Presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz të martën, udhëheqësi kinez Xi Jinping bëri thirrje për negociata për të sjellë “rezultate paqësore” dhe theksoi premtimet e Kinës për të kontribuar me ndihmë humanitare në Ukrainë.

“Ka një ndryshim midis mënyrës se si Kina flet me audiencën ndërkombëtare dhe mënyrës se si flet me audiencën vendase… për audiencën vendase, është e rëndësishme të ruhet ky partneritet me Rusinë, sepse ky është një prioritet politik për Xi,” tha Alexander Gabuev, një bashkëpunëtor i lartë dhe kryetar i Programit të Rusisë në Azi-Paqësorin në Qendrën Carnegie Moskë.

Ai tregon për marrëdhëniet gjithnjë e më të ngushta midis Kinës dhe Rusisë në vitet e fundit, një partneritet strategjik i forcuar, pjesërisht, nga fërkimet e përbashkëta me Perëndimin.

“Pra, (udhëheqësit e Kinës) duhet të formësojnë perceptimet publike për këtë dhe të shpjegojnë pse përballja me Rusinë është e justifikuar moralisht ose është gjëja e duhur për t’u bërë — dhe (mbulimi mediatik i Kinës) i shërben këtij qëllimi,” tha ai.

Një vështrim se si Kina mund të kërkojë të kontrollojë mbulimin e saj u dha në ditët para pushtimit, kur një direktivë e brendshme që me sa duket u shpërnda aksidentalisht në mediat sociale tregoi se media shtetërore kineze Beijing News urdhëroi punonjësit e saj të mos publikonin raporte lajmesh që ishin negativ për Rusinë apo pro-perëndimorët. Pekin News nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Maria Repnikova, drejtoreshë e Qendrës për Studime Globale të Informacionit në Universitetin Shtetëror të Gjeorgjisë, tha se mbulimi me prirje nga Rusia ishte në përputhje me precedentin historik:

“Historitë që janë kritike ndaj Rusisë ose që e portretizojnë Rusinë në një mënyrë të pafavorshme janë përgjithësisht të censuruara. Si rezultat i kësaj, është e përshtatshme që të përdoren burimet e medias shtetërore ruse, sepse janë ato që portretizojnë konfliktin (Ukrainë) me një sy ose pamje më të favorshme nga perspektiva ruse,” tha ajo.

Një tjetër shenjë e kësaj ka qenë se cilat zëra janë lejuar të lulëzojnë në platformat e mediave sociale të censuruara shumë të Kinës në prag të pushtimit. Atje, zërat nacionalistë pro-rusë dhe antiperëndimorë kanë dominuar gjithashtu, ndërkohë që ka pasur një shtypje të mesazheve pro-ukrainase ose kundër luftës në platforma dhe në të gjithë peizazhin mediatik.

Një shembull i qartë erdhi të premten, kur CCTV transmetoi një fjalim nga Presidenti i Komitetit Ndërkombëtar Paralimpik, Andrew Parsons, në ceremoninë e hapjes së Lojërave Paralimpike të Pekinit, në të cilin shumë pjesë të fjalimit ishin të mbytura dhe nuk u përkthyen.

Konteksti ofendues? “Mesazhi i paqes i Parsons”, në të cilin ai nuk përmendi Rusinë apo Ukrainën, por tha se ishte “i tmerruar nga ajo që po ndodh në botë”.

Ata zëra nga brenda Kinës që janë përpjekur të flasin, duke përfshirë pesë profesorë të historisë që kanë shkruar një letër të hapur duke shprehur kundërshtimin e tyre të fortë ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës, kanë parë postimet e tyre të fshihen me shpejtësi ose llogaritë sociale të pezulluara.

“Ne kemi parë zëra alternativë kritike, disa kritika delikate ose përpjekje për të paraqitur skena nga zona e luftës dhe për të folur për njerëzimin dhe ndjeshmërinë ndaj Ukrainës, por shumë nga këto mesazhe janë censuruar,” tha Repnikova.

Platformat e mediave sociale në Kinë kanë ndërmarrë veprime kundër zërave nacionalistë ekstremistë në javët e fundit, me Sina Weibo që “dënoi” rreth 75 llogari dhe kontrolloi më shumë se 1,500 postime dhe platforma e transmetimit të videove Douyin duke hequr mbi 6,000 video të paligjshme, sipas Global Times.

Por zërat nacionalistë që kanë dominuar platformat e mediave sociale bien në përputhje me atë që Repnikova e përshkruan si “një rritje domethënëse në nacionalizmin dixhital, (me) SHBA dhe Perëndimin (si) objektivin kryesor të kësaj ndjenje nacionaliste”.

“THYENI MONOPOLIN”:

Kjo ndjenjë nacionaliste, e nxitur nga një mosbesim i thellë ndaj SHBA-së dhe shqetësimi për rolin e saj si fuqia kryesore globale, janë një pjesë kritike e ngjitësit që ka forcuar marrëdhëniet ruse dhe kineze në vitet e fundit.

Është filtruar gjithashtu në llojet e mbulimit mediatik që secili ka ndarë jashtë shtetit, pasi si Rusia ashtu edhe Kina janë përpjekur të thellojnë përpjekjet e tyre propagandistike, duke lançuar marka lajmesh miqësore për mediat sociale në anglisht dhe gjuhë të tjera, si CGTN dhe RT e Kinës (ish-Rusia Sot ).

Ndërsa ekspertët thonë se është e paqartë nëse zyrtarët e lartë të medias nga të dy vendet po diskutojnë mbulimin e lajmeve në një nivel operacional dhe njëfarë koordinimi zyrtar është më simbolik në natyrë, ka një shtytje në rritje vitet e fundit për përafrimin dhe ndarjen e përmbajtjes.

Ekzistojnë një sërë marrëveshjesh për ndarjen e përmbajtjes midis mediave kineze dhe ruse dhe vizioni i përbashkët është i qartë: këto media së bashku mund të “thyejnë monopolin e medias perëndimore”, siç thoshte një raport i Global Times në një forum mediatik Kinë-Rusi në 2015.

Përpara krizës në Ukrainë dhe avantazhet e këtij bashkëpunimi, për një partner gjithsesi, janë të qarta.

Në Bashkimin Evropian, mediat RT dhe Sputnik të mbështetura nga Kremlini u ndaluan zyrtarisht që nga e mërkura e kaluar, me kompani si Meta, prindër e Facebook dhe Instagram, dhe YouTube e Google që ndërhynë për të bllokuar përmbajtjen e tyre.

Por, në kanalet e Kinës si CGTN dhe Global Times, të cilat vazhdojnë të funksionojnë, ato pika të bisedave ruse ende po kalojnë.

Tashmë këtë javë, postimet nga ato llogari kanë sugjeruar se Ukraina dhe SHBA kanë prirje pro-naziste, dezinformata të përsëritura ruse mbi laboratorët dhe cituan Rusinë duke mohuar se ka në plan të rrëzojë qeverinë ekzistuese në “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bora Zemani merr dhuratën e veçantë në mes të emisionit

Story i radhës

Prapaskenat e bisedimeve Rusi-Ukrainë/ Ky është plani cinik i Putinit – ja çfarë fshihet pas armëpushimit rus

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish