Që nga sot, ky shtet e bën të detyrueshme maskën në çdo ambient

Duke filluar nga sot, Bullgaria ka vendosur që mbajtjen e maskës ta bëjë të detyrueshme, në përpjekje për të frenuar valën e dytë të pandemisë COVID-19.

”Tashmë duhet të mbrohemi në tregje, stacione dhe stacione metrosh, rrugë dhe radhë pritjeje”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë, përveç rasteve kur është i mundur respektimi i një distance prej një metër e gjysmë.

Qeveria nuk ka njoftuar kufizime të tjera, me qëllimin për të ulur ndikimin në jetën shoqërore dhe shëndetin mendor të bullgarëve.

Bullgaria, një vend me shtatë milionë banorë dhe më i varfëri në Bashkimin Europian, ka kaluar këtë javë pragun e 1 000 të vdekurve që prej shfaqjes së koronavirusit të ri, ndërsa numri i rasteve sa vjen e rritet.

Ministri i Shëndetësisë, Kostadin Anguelov ngriti alarmin për situatën e personelit shëndetësor.

“Ata janë të lodhur, një pjesë e madhe e tyre janë të kontaminuar, të sëmurë, disa janë në reanimacion. Ne kemi nevojë për ndihmë”, deklaroi ai në një konferencë shtypi./ Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Kryeministri i Kosovës, Hoti sot viziton Shkupin

Ngjarja e ardhëshme

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA pozitive me Covid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian