Putinit po i vie fundi!/ Agjentët rusë të frustruar, planifikojnë grusht-shtet ndaj presidentit rus

Shanset që Vladimir Putin të rrëzohet nga një grusht shtet po rriten “çdo javë” ndërsa pushtimi i dështuar i Ukrainës vazhdon, ka pohuar një burim anonim, raporton The Sun, përcjell “Bota sot”.

Një burim brenda shërbimit rus të sigurisë FSB ka thënë se agjentët janë gjithnjë e më të frustruar me trajtimin e luftës nga Putini.

Putini priste një fitore të shpejtë kur urdhëroi pushtimin më 24 shkurt, por rezistenca e ashpër nga ukrainasit ka parë një numër në rritje të vdekjeve, me disa gjeneralë dhe oficerë të lartë në mesin e të vdekurve.

Duke cituar burimin e tij, gazetari rus Vladimir Osechkin i tha The Times se sanksionet perëndimore po dëmtonin stilin e jetës së agjentëve të shërbimit sekret të vendit të tij, të cilët dyshohet se po ndalohen të vizitojnë shtëpitë e tyre të pushimit ose të jenë në gjendje të “çojnë fëmijët e tyre në Disneyland Paris”.

Oficerët e FSB-së paguhen më shumë se mesatarja ruse dhe u jepet një apartament nga shteti.

Ai tha se sanksionet perëndimore po e prishin këtë dhe po shtojnë një zhgënjim kolektiv te lideri rus.

Osechkin tha: “Për çdo javë dhe çdo muaj që kjo luftë vazhdon, rritet mundësia e një rebelimi nga ata në shërbimet e sigurisë.”

Kjo vjen pasi Rusia raportohet të ketë pësuar 40,000 viktima që nga fillimi i konfliktit një muaj më parë.

Moska zbuloi aksidentalisht se kishte humbur 10,000 trupa, kur shifra u zbulua nga një gazetë pro-Kremlinit.

Osechin tha për The Times: “Për 20 vjet Putini krijoi stabilitet në Rusi. Oficerët e FSB-së, policët, prokurorët e shtetit – ata njerëz brenda sistemit – ishin në gjendje të bënin një jetë të mirë.”

Por NATO ka thënë se kjo shifër mund të jetë deri në 15,000 me humbjet totale duke përfshirë të plagosurit, të kapur ose të humbur deri në 40,000.

Nëse vlerësimi i NATO-s është i saktë, atëherë humbjet ruse në pak më pak se një muaj në Ukrainë janë tani të njëjta me ato që pësuan gjatë luftës së tyre dhjetëvjeçare në Afganistan, e cila përfundoi në 1989.

Ndërkohë, burimi i brendshëm i Kremlinit, Anatoly Chubais, tani ka dhënë dorëheqjen dhe është larguar nga vendi, duke përmendur luftën e tij të opozitës në Ukrainë, raporton Bloomberg.

I dërguari 66-vjeçar për klimën njoftoi dorëheqjen e tij në një letër drejtuar kolegëve dhe miqve të martën.

Chubais kishte një dorë në reformat ekonomike që pasuan rënien e Bashkimit Sovjetik, por mbeti në qeverinë e Putinit dhe kishte mbajtur lidhje të ngushta me zyrtarët perëndimorë, përcjell “Bota sot”.

Në përgjigje të pushtimit të lëkundur, Putin thuhet se tani ka vendosur në arrest shtëpie gjeneralin Vladislav Yershov.

Nën komandën e tij, Ushtria e 6-të ka humbur 2000 ushtarë, duke përfshirë 180 rekrutët që kryejnë shërbimin kombëtar, thonë mediat ukrainase.

Ushtarët e Putinit mendohet se u janë shitur një gënjeshtër – me disa u tha se pushtimi brutal do të ishte një stërvitje stërvitore dhe të tjerët u siguruan se do të mirëpriteshin si heronj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ne gabohemi kur mendojmë se kemi kohë për të bërë gjithçka…

Story i radhës

Një 16 vjeçar fshihet pas sulmeve të profilit të lartë ndaj Microsoft e Nvidia

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish