Putini ‘zhduk’ vajzat e tij – kjo është historia e padëgjuar më parë për familjen e presidentit rus

Lufta në Ukrainë ka nisur gati që një muaj, me konflikt të drejtpërdrejtë që zvarritet në kryeqytetin e Kievit.

Ndërsa Rusia përpiqet të arrijë një fitore në Ukrainë – vëmendja është kthyer te historia dhe gjendja shpirtërore e presidentit rus, Vladimir Putin.

Shumë kanë pohuar se ai është tërhequr në komoditetin e izolimit për shkak të pandemisë së koronavirusit, e cila ka ndikuar në proceset e tij mendore – por profilisti psikologjik ekspert Aubrey Immelman tha për Express.co.uk se ajo që shohim sot është karakteristikë e personalitetit të Putinit, përcjell “Bota sot”.

Të tjerë u janë drejtuar arkivave për të gjetur informacione rreth jetës private të Putinit në një përpjekje për të vlerësuar ngjarjet që kanë çuar deri te ky pushtimi.

Putini ka qenë shumë i ‘fshehtë’ për jetën e tij dhe të familjes së tij, me pak informacion të disponueshëm.

Por, në një investigim të vitit 2014 për Newsweek, Owen Matthews, korrespondenti i revistës Spectator për Rusinë, hulumtoi në historinë sekrete të familjes së Putinit, duke treguar se si ai kishte mbyllur kapakun e çdo informacioni për të afërmit e tij që ikën nga Kremlini.

Operacioni për të forcuar privatësinë e Putinit filloi në vitin 2000 pasi ai u emërua ushtrues detyre i presidentit pas largimit të Boris Jelcinit.

Por sigurisht që para kësaj kishin dalë disa detaje intime.

Ne e dimë se Putin u martua me ish-gruan e tij, stjuardesën ajrore Lyudmila, në vitin 1983 dhe se ata kishin dy vajza së bashku: Katerina Tikhonova, e njohur si Katya dhe Maria Vorontsova, e njohur si Masha.

Matthew shkroi për vitet pas emërimit të Putinit: “Jetët e vajzave janë mbështjellë në fshehtësi – thyer herë pas here nga thashethemet e pabazuara”.

Raportet sporadike për vajzat kanë depërtuar në shtypin kryesor gjatë viteve, si në vitin 2002, kur u raportua se ishin duke pushuar në Sardenjë me vajzën e Berlusconit, Barbara.

Dhe më vonë, në vitin 2010, një gazetë koreano-jugore raportoi se Katya ishte gati të martohej me djalin e një admirali korean, i cili ishte dërguar në Moskë.

Në të njëjtin vit, i dashuri i raportuar i Mashës, Jorrit Faassen, një ekzekutiv i kompanisë shtetërore të gazit të Rusisë Gazprom dhe Stroytransgaz, një prodhues gazsjellësi, u shfaq në titujt kryesorë kur u raportua se ai ishte sulmuar nga truprojat e një bankieri, Matvei Urin, pas një incidenti në qendër të Moskës, përcjell “Bota sot”.

Më pas biznesi i Urinit u shkatërrua dhe ai u burgos për mashtrim.

Pas këtij incidenti, Masha dhe Faassen u larguan menjëherë nga Rusia për një jetë të qetë në Voorschoten, Holandë, një periferi e Hagës.

Krahas kësaj, Matthews shkroi: “Vajzat e zhdukura të Putinit flasin shumë për llojin e vendit që Rusia është bërë nën sundimin e tij”.

“Putini nuk ka qëndruar kurrë për zgjedhje konkurruese, kështu që asnjëherë nuk i është dashur të parakalojë familjen e tij para mediave si politikanët perëndimorë”.

“Dhe meqenëse nuk ka opozitë politike, nuk ka njeri që flet për hipokrizinë e mbrojtjes së vlerave familjare duke e mbajtur familjen e tij thellë në hije.”

Pavarësisht kësaj, vajzat dhanë intervista të rralla që herët, të cilat më vonë u përfshinë në një koleksion të titulluar “Personi i parë: Një autoportret mahnitës i Frankut nga Presidenti i Rusisë Vladimir Putin”.

Këtu, Katerina 14-vjeçare ankohet se është hequr nga shkolla për shkak se babai i saj u bë ushtrues detyre.

Ajo gjithashtu vë në dukje një ndryshim në jetën e tyre personale, lëvizjet e tyre tani janë në hije nga rojet e sigurisë.

Katerina tha: “Kemi roje kur shkojmë në kinema”.

“Ka një djalë që ulet atje duke parë filmin, por unë mendoj se ai po na ruan në të njëjtën kohë”.

“Zakonisht as truprojat nuk i vëmë re. Edhe kur shkojmë diku me miqtë tanë, ata qëndrojnë afër, por përpiqen të mos na pengojnë”.

“I kemi thirrur një mijë herë për të pirë kafe me ne, por ata nuk duan”.

Adoleshentja ka rrëfyer se ka mbetur e shokuar, kur ka mësuar për rolin e ri të babit të saj (Putinit), mdaje në fillim ka menduar se ishte një shaka.

Dhe Lyudmila pranoi se ajo “qau për një ditë të tërë” kur mësoi se babi i saj u zgjodh president, sepse, ajo tha: “E kuptova që jeta jonë private kishte mbaruar”./BS

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gabimi që bën zakonisht në një lidhje, nisur nga shenja e horoskopit!

Story i radhës

Pse Windows 11 ka nevojë për TPM 2.0?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish