Putini rekruton ushtarë nga Siria për të pushtuar Ukrainën

Rusia thuhet se po rekruton në ushtrinë e saj luftëtarë sirianë, të aftë të marrin pjesë në luftimet në Ukrainë.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane refuzuan të tregonin se sa luftëtarë sirianë kanë rënë dakord të marrin pjesë në luftë, por thanë se disa tashmë kanë udhëtuar drejt Rusisë dhe po bëhen gati t’i bashkohen luftës.

Sipas një botimi në Deir Ezzor, në Siri, Rusia u ka ofruar vullnetarëve nga vendi paga midis 200 dhe 300 dollarë “për të shkuar në Ukrainë dhe për të vepruar si roje” për gjashtë muaj në të njëjtën kohë.

Zyrtarët në Moskë thuhet se besojnë se vendosja e luftëtarëve të ngurtësuar nga më shumë se një dekadë e luftës urbane në Luftën Civile Siriane mund të shtojë forcë në luftën e tyre për të pushtuar qytetet kryesore të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Të mendosh dhe të jetosh si filozof

Story i radhës

Cilën kafshë e shihni në ilustrim: Përgjigjja jep një shpjegim se çfarë prisni në dashuri

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish