“Putini ndihet e sillet si miu në qosh”/ Eksperti është i sigurt: Edhe fuqia bërthamore Rusia mund të mposhtet

Shpata bërthamore e Damokleut që është varur mbi Perëndim që nga pushtimi rus në Ukrainë është shqetësuese. Por një ekspert është i sigurt: edhe superfuqitë bërthamore si Rusia mund të mposhten.

Me fillimin e pushtimit rus të Ukrainës, frika e një sulmi bërthamor nga Rusia u përhap në të gjithë botën perëndimore. Vazhdimisht dhe përsëri, presidenti Vladimir Putin (69) nxit bërthamën, nuk i shmanget asnjë gjesti kërcënues – dhe kështu përhap pasiguri të madhe.

Si rezultat, në Perëndim ka zënë rrënjë pikëpamja se nuk duhet bërë shumë presion ndaj Putinit, siç shkruan gazeta Focus, “sepse atëherë ai do të sulmonte egërsisht dhe pamëshirshëm”. Siç shkruan gazeta, është e rëndësishme të durosh këtë pasiguri dhe frikë, përcjell “Bota sot”.

Edhe fuqitë bërthamore mund të mposhten

Imazhi i fuqisë bërthamore të pathyeshme që nuk humbet kurrë një luftë vazhdon në shoqëri. Por një vështrim prapa tregon se edhe fuqitë më të mëdha bërthamore nuk janë të pathyeshme. SHBA humbi luftën në Vietnam në 1975, Bashkimi Sovjetik i atëhershëm u tërhoq nga Afganistani në 1989, pavarësisht statusit të tij si fuqi bërthamore – dhe në fund u shpërbë plotësisht. Në vitin 2003, SHBA mundën të mposhtin forcat e armatosura të Irakut brenda një periudhe të shkurtër kohore, por ato ende nuk mundën ta fitonin luftën.

Pra, pse supozimi se fuqitë e mëdha bërthamore nuk mund të mposhten? Eksperti Thomas Jäger, përgjegjës për politikën e jashtme në Universitetin e Këlnit, shpjegon për “Focus”: “Mund të thuhet se fuqitë bërthamore kanë në dispozicion armët e fundit, pra ato të shkatërrimit në masë”. Sepse edhe armët bërthamore taktike kanë ende një fuqi shpërthyese që mund të shkaktojë “shkatërrim brutal”.

Megjithatë, nëse dikush vazhdon të supozojë se Putini vendos “brenda kornizës së racionalitetit të tij”, thotë Jäger, aktualisht nuk ka synime për përdorimin e armëve bërthamore – as politike dhe as ushtarake. Megjithatë, sipas Jäger, ato do të mbeten efektive si një mjet për një qëllim, duke penguar sulmet perëndimore në territoret ruse.

“Lufta kundër Ukrainës ishte një gabim”

Për ekspertin është e qartë: “Lufta kundër Ukrainës ishte një gabim”. Në fillim të pushtimit, Putini ndoshta besonte se Ukraina ishte e ndarë, BE-ja ishte në mosmarrëveshje dhe SHBA-ja ishte e paralizuar. “Këto ishin tre supozime tepër optimiste.” Sipas Jäger, presidenti rus e mbivlerësoi veten.

Problemi është se Putini ndihet dhe sillet si një mi në qoshe. Dhe ai mund të përfitojë nga kjo. Ndërsa dy të tretat e popullsisë gjermane i frikësohen një përshkallëzimi të armiqësive, ndoshta po aq njerëz duan t’i mundësojnë Putinit të gjejë një “zgjidhje që të shpëtojë fytyrën”.

Sipas Jäger, megjithatë, askush nuk e pret: Putini nuk dëshiron të shpëtojë fytyrën e tij, por fuqinë e tij. Për shkak se ai mund të përcaktojë imazhin e tij si të dojë, kushdo që e kundërshton duhet të presë dënime të rënda. Në shtetet perëndimore, Putini nuk duhet të ruajë fare fytyrën, atje ai mban “tiparet e fytyrës së një agresori për të gjitha kohërat”, thotë Jäger.

Zgjidhja e brendshme që ruan pushtetin është tashmë qëllimi qendror i Presidentit Putin, prandaj ai duhet të vazhdojë të veprojë në mënyrë fyese në Ukrainë, shpjegon eksperti. “Mbetet të shihet nëse kjo do të jetë e suksesshme”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Qytetarët” me fitore arrijnë deri te trofeu i kampionit

Story i radhës

Gërmimi i Bitcoin rikthehet në Kinë

Të fundit nga