Putin nuk ndryshon: Granatimet do të marrin fund vetëm kur Mariupol të dorëzohet

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë homologut të tij francez se bombardimi i qytetit të rrethuar do të përfundojë vetëm kur trupat ukrainase të dorëzohen, tha Kremlini në një deklaratë.

Por zyrtarët francezë thanë se lideri rus kishte rënë dakord të shqyrtonte planet për evakuimin e civilëve nga qyteti.

Zyrtarët nga pallati Elyseé i Francës e quajtën situatën në qytet “katastrofike” dhe shtuan se “popullatat civile duhet të mbrohen dhe duhet të largohen nga qyteti nëse dëshirojnë. Ata duhet të kenë akses në ndihma ushqimore, ujë dhe ilaçe që u nevojiten”.

Franca, së bashku me Turqinë, Greqinë dhe disa grupe humanitare, i kanë paraqitur Putinit një plan për të evakuuar qytetin.

Zyrtarët thanë se Putin i tha Emmanuel Macron se ai do të “mendojë” për propozimin.

Image

Qyteti i granatuar i Mariupolit

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bukuri natyrale, Rubi sot ka 44 vjet por bota ende mahnitet nga bukuria e saj

Story i radhës

Rusia hakoi komunikimet satelitore ditën që nisi pushtimin e Ukrainës

Të fundit nga