Putin fton në Moskë ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ftoi në Moskë ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë lidhur me konfliktin në Malësinë e Karabakut që ndodhet nën pushtimin e Armenisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim nga Kremlini rikujtohet se Putin zhvilloi një seri bisedash telefonike me presidentin azerbajxhanas, İlham Aliyev dhe kryeministrin armen, Nikol Pashinyan. Presidenti rus u bëri thirrje për ndalimin e konfliktit për arsye humanitare në Malësinë e Karabakut për shkëmbimin e morteve dhe të burgosurve.

“Ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë ftohen në Moskë më 9 tetor për t’u këshilluar për këto çështje nën ndërmjetësimin e ministrit të Jashtëm rus”, thuhet në deklaratën e Kremlinit.. .

Ngjarja paraprake

Musliu: Nuk është e lehtë të luash kundër ‘tëndit’

Ngjarja e ardhëshme

Gjermania regjistron 4.516 raste të reja me COVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian