Putin fillon përgatitjet me Bjellorusinë për një sulm të ri në Ukrainë në javët e ardhshme

A po planifikon Vladimir Putin një sulm nga veriu i Ukrainës së bashku me Bjellorusinë e Aleksandër Lukashenkos? Sipas Kievit, po. Ky do të ishte pikërisht plani i Carit në javët e ardhshme.

Bisedimet që u zhvilluan të hënën e kaluar midis dy liderëve në Minsk ngritën dyshime. Një samit ku morën pjesë ministrat rusë të mbrojtjes Shoigu dhe ministrat e Jashtëm Lavrov, duke bërë që forcat ukrainase të dridhen dhe marrëveshja që Moska ka arritur me Minskun për stërvitje të përbashkëta në kufirin midis Bjellorusisë dhe Ukrainës. Megjithatë, deri më tani, presidenti bjellorus ka qenë gjithmonë shumë i kujdesshëm për të mbështetur Putinin vetëm me fjalë, pa përfshirjen e armëve dhe ushtarëve.

Por takimi i disa ditëve më parë mund ta ketë bërë atë të ndryshojë mendje, edhe nëse deklaratat zyrtare flasin vetëm për marrëveshje reciproke sigurie dhe stërvitje të reja të përbashkëta ushtarake. Shqetësuese janë edhe pamjet e realizuara përmes satelitit dhe të cituara nga revista amerikane Foreign Policy.

Imazhet zbulojnë hapjen e rrugëve të reja përgjatë kufirit midis Bjellorusisë dhe Ukrainës dhe përforcimin e trupave në atë rajon. dërguar, Putin gjatë një takimi të këshillit të mbrojtjes vendosi objektivat ushtarake ruse për vitin 2023, duke thënë se “situata në vend është tragjike për shkak të Perëndimit që ka bërë gjithçka për të përkeqësuar konfliktin”.

Ndër objektivat është rritja e aftësive luftarake të forcave ajrore të Moskës. Cari më pas siguroi se “objektivat e operacionit special aktual do të arrihen” dhe se Moska do të vazhdojë të përmirësojë gatishmërinë luftarake të forcave bërthamore.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zbulohen detaje të reja për kontratën e portugezit

Story i radhës

Ali Ahmeti: Nuk bëj pazare me Kosovën – është tokë e shenjtë, e larë me gjak! (Video)

Të fundit nga