​Punonjësit britanikë të hekurudhave refuzuan ofertën për rritje pagash, njoftuan një grevë për nesër

Unioni Kombëtar i Punëtorëve të Hekurudhave, Detarëve dhe Transportit të Britanisë (RMT) njoftoi sot se ka refuzuar një ofertë nga shoqata e kompanive hekurudhore – Rail Delivery Group për një rritje page prej katër për qind për 2022 dhe 2023, e cila kishte për qëllim parandalimin goditje të mëtejshme.

“Ne e kemi refuzuar këtë ofertë pasi nuk plotëson asnjë nga kriteret tona për sigurimin afatgjatë të punës, rritje të mirë të pagave dhe mbrojtje të kushteve të punës”, tha në një deklaratë sekretari i përgjithshëm i RMT, Mick Lynch.

Lynch shton se zbatimi i këtij plani është i rrezikshëm, jo vetëm për shkak të humbjes së mijëra vendeve të punës, pasi biletat do të mbyllen, por edhe për shkak të futjes së paralajmëruar të “teknologjive të pasigurta” si trenat pa shofer dhe se nëse nuk arrin marrëveshje, nesër në grevë, raporton BBC.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Vështirë të arrij orgazmën”-Rrëfehet gruaja: Seksi me të dashurin është dëshpërues, pasi madhësia e..

Story i radhës

​Lëreni një limon të prerë pranë shtratit gjatë natës, do të ndodhë një mrekulli

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish