Punëtorët e Kopshtit Zoologjik në Ukrainë vriten ndërsa po ushqenin kafshët

Maryna, e cila punon në një kopsht zoologjik pranë qytetit të Kharkiv, thotë se dy nga kolegët e saj u vranë në një bombardim rus ndërkohë që po ushqenin kafshët.

Ajo më thotë se shoferi Andrii, 48 vjeç, dhe inxhinieri i ngrohjes, Vadym, 27 vjeç, nuk ishin në gjendje të arrinin në strehën nëntokësore të kopshtit zoologjik kur filloi bombardimi.

Ajo përshkruan se sa surreale janë rreziqet që ekipi i saj po merr tani për të ikur nga qyteti ku ata jetojnë, për të shkuar në autobusë për të arritur në park në një fshat në veri-lindje të Kharkiv:

“Ndihet si një lojë e fëmijëve: sfida e parë është të arrish në autobus, pastaj të shikosh nga pas shkurreve, të lëvizësh pas autobusit, të shohësh nëse është e sigurt për të vozitur.”

Të gjitha llojet e kafshëve jetojnë në Ecopark Feldman, duke përfshirë breshkat, papagajtë, kapibarat, kangurët, arinjtë dhe ujqërit.

Tani për tani ka mjaft ushqim të grumbulluar për kafshët, por me zinxhirët e furnizimit të prishur, Maryna ka frikë se së shpejti nuk do të kenë ushqim për të ngrënë.

Ajo tregoi një lajm të mirë, në lidhje me lindjen e fundit të një foshnje derri në kopshtin zoologjik.

“Jeta do të fitojë”, thotë ajo.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“E njëjta dorë Rama-Basha”, Kryemadhi analizon deklaratën e kryeministrit për protestat

Story i radhës

3 mënyra për të ndaluar rrjedhën e qëndrueshme të ankesave të partnerit tuaj

Të fundit nga