Publikohet video/ Autokolona e ngecur pranë Kievit, si po përpiqet Putin të fshehë makinat me karburant për të furnizuar ushtrinë

Një Vladimir Putin i dëshpëruar po përpiqet të “fshehë kamionët me karburant si automjete të rregullta mbështetëse” ndërsa forcat ukrainase vazhdojnë të godasin linjat e tij të furnizimit – ndërkohë që presidenti rus ka shtuar gjithashtu sulmet ndaj civilëve në një ‘përpjekje për të thyer moralin’.

Çështjet e furnizimit dhe problemet logjistike kanë pllakosur përparimet ruse për disa ditë pasi forcat ukrainase vazhdojnë të bëjnë rezistencë të ashpër dhe të mbajnë qytetet kryesore.

Ushtria e Kievit ka sfiduar planet e Putinit për një fitore të shpejtë dhe dërrmuese që nuk do të kërkonte linja të konsiderueshme furnizimi ose përforcime.

Një autokolonë e madhe ushtarake ruse u fotografua duke udhëtuar drejt kryeqytetit ukrainas të Kievit në fillim të kësaj jave, që mendohet se shtrihet për 40 milje, por nuk ka bërë asnjë përparim të rëndësishëm për të paktën dy ditë për shkak të mungesës së karburantit dhe ushqimit.

Dhe tani janë shfaqur pamjet ajrore të djegies së automjeteve ruse dhe makinave të blinduara të braktisura, duke pasi kishin mbetur pa karburant.

Tani Rusia po përpiqet të maskojë kamionët e saj me karburant në mënyrë që të minimizojë humbjet.

Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, Admirali Sir Tony Radakin tha sot se Rusia po dështon me ‘bazat për sa i përket mirëmbajtjes së automjeteve të saj’ dhe forcat e saj po demoralizohen pasi pësuan ‘humbje të tmerrshme’.

Ai i tha BBC-së: “Ne nuk kemi një pamje të plotë, por dimë për një sërë faktorësh. Rusia nuk ka operuar në këtë shkallë që nga Lufta e Dytë Botërore. Të bësh atë që quhet “manovër e armëve të kombinuara” është tepër komplekse dhe tepër e vështirë. Ne po shohim që Rusia dështon ta bëjë këtë në një mënyrë kompetente.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bitcoin Is Helping Both Sides in Ukraine War, But It Won’t Wreck Russian Sanctions

Story i radhës

Përse kurrë nuk ëndërrojmë “deri në fund”?

Të fundit nga