Publikohen pamjet me dron: Shpërthime të fuqishme nga sulmet ruse në Mariupol

Disa bomba ruse thuhet se kanë goditur një zonë industriale në Mariupol, shkruan Focus online, përcjell “Bota sot”. Pamjet me dron të hënën tregojnë shpërthime të shumta të fuqishme. Forcat e armatosura ukrainase akuzojnë Rusinë se po ndërmerr veprime të synuara kundër infrastrukturës ekonomike në mënyrë që të dobësojë ekonominë kombëtare në terma afatgjatë.

Pamjet vijnë nga regjimenti i ekstremit të djathtë Azov të ushtrisë ukrainase dhe janë publikuar nga agjencia e lajmeve Reuters. Në foto shihen shpërthime të forta. Reuters verifikoi vendndodhjen e imazheve të shfaqura duke krahasuar gjeo-të dhënat rreth faqes me imazhet satelitore.

VIDEO E PLOTË KËTU

Shpërthime të dhunshme në Mariupol

Njësitë ruse po hedhin qëllimisht bomba në infrastrukturën ekonomike të Mariupolit. Kompanitë industriale që ofrojnë vende pune dhe mundësojnë tregtinë ndërkombëtare shkatërrohen qëllimisht.

Mariupol është rrethuar nga forcat ruse prej javësh. Banorët vendas jetojnë në kushte të mjerueshme. Ka mungesë të ujit, energjisë elektrike dhe ushqimit. Qyteti është me interes strategjik për trupat ruse: Ai ofron një kalim të drejtpërdrejtë nga Krimea në perëndim në zonat separatiste pro-ruse të Donetskut dhe Luhanskut në lindje. Nëse kapet, Rusia do të jetë në gjendje të kontrollojë edhe Detin Azov.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mandati i hetimit të krimit dhe korrupsionit, të fillojë nga 1998 e deri më sot

Story i radhës

7 mësimet që jeta më ka dhënë ndërkohë që kam rritur një fëmijë me sindromin Down

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish