Pse të shkosh vetëm në një bar është një ide e mrekullueshme

Keni pasur një ditë të ngarkuar në punë dhe keni një oreks për një koktej elegant apo thjesht dëshironi të dilni dhe të argëtoheni, por asnjë nga miqtë tuaj nuk është në dispozicion? Ka më shumë se një arsye për të shkuar vetëm në një lokal dhe ne kemi një mënyrë që ju të mos ndiheni në siklet as për një moment.

Le të fillojmë duke thënë se nëse do të hyni në lokal me frikë dhe 100% të sigurt se nata do të jetë e dështuar, atëherë me shumë mundësi do të ndodhë. Në vend të kësaj, para se të shkoni në bar, duhet të jeni të emocionuar për të qenë vetëm. Përqendrohuni në cilësinë e kohës që kaloni me veten dhe mos mendoni se çfarë do të thonë apo mendojnë të tjerët.

Përfitimet e të shkuarit vetëm në një bar

Të shkosh vetëm në një bar është një kujtesë e vlerës suaj të qenësishme, sipas trajneres dhe terapistes së jetës Caroline Given, LCSW, për sa kohë që dilni me të dhe kaloni kohë me miqtë. “Momentet kur kaloni mirë me veten nuk duhet të jenë vetëm kur jeni me të tjerët, sepse indirekt dërgon një mesazh se relaksimi apo kujdesi për veten varet nga njerëzit e tjerë”, vijon ajo.

Për më tepër, Given thotë se të dalësh vetëm pa shpërqendrime shoqërore mund të jetë një ushtrim i vëmendjes. “Është mirë të jesh vëzhgues ndonjëherë në vend që të jesh vazhdimisht pjesëmarrës social. Ju mund të vini re kaq shumë gjëra të vogla që mund të mos i kishit ndryshe. “Sidomos nëse jeni të stresuar, të shkoni vetëm në një lokal mund të jetë sfida që duhet të bëheni” lloji i personit që ndihet rehat me veten dhe mund të shijojë natën pa pasur nevojë për një rrjetë sigurie”, shton ajo.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Spasovski: Kemi mekanizma për mbrojtje nga sulmet kibernetike

Story i radhës

A i rrezikohet jeta Saimir Tahirit?

Të fundit nga