Pse rënia në peshë ju bën të dukeni 10 vite më të mëdhenj në moshë?

Rënia në peshë mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të vjetër pasi humbja e dhjamit përshpejton procesin e plakjes duke shfryrë faqet dhe duke zgavëruar sytë, zbuloi një studim i ri.

Është një fenomen i njohur si ‘Diet Face’. Studiuesit nga Kolegji Mjekësor i Wisconsin studiuan skanimet në kokë të CT të 19 vullnetarëve të moshës mesatare të marra në dy raste me të paktën një dekadë larg njëri-tjetrit. Ata zbuluan se më shumë sesa rënia e gravitetit në lëkurë, humbja e peshës bëri që procesi i plakjes të përshpejtohet, duke shfryrë faqet dhe duke i dhënë fytyrës një pamje të varur.

Ekipi që qëndron pas studimit thotë se zbulimi i tyre mund të çojë në ngritje më të mirë të fytyrës dhe të shpjegojë pse një mori personazhezh të famshëm duken një dekadë më të vjetër pasi të zbukurohen.

Ata dhanë shembujt e Simon Cowell, Dawn French, Davina McCall, Renee Zellweger, Celine Dion, Lenny Henry dhe ish-Kancelari Nigel Laëson. Dhjami i fytyrës u zvogëlua me më shumë se 12 përqind gjatë hendekut të dekadës midis dy skanimeve CT, duke konfirmuar teorinë e ‘humbjes së vëllimit’ të plakjes së fytyrës,  duke hedhur dritë se pse pacientët kërkojnë përtëritje.

Autori kryesor Dr Aaron Morgan, i Kolegjit Mjekësor të Wisconsin, tha: ‘Në veçanti, ne mendojmë se humbja e thellë e dhjamit në fytyrë heq mbështetjen nga dhjami i tepërt. Kjo shkakton thellimin e palosës nazolabiale, e cila shkon nga hunda në gojë. Ndërkohë, humbja e dhjamit afër sipërfaqes bën që faqet të duken të shfryra. Studimi, i botuar në revistën Kirurgjia Plastike dhe Rindërtuese, tregon se dhjami është në mënyrë efektive skela që mban fytyrën lart.

Ngjarja paraprake

Abilekaj: Nga burojnë këto para dhe kjo ekonomi ilegjitime që po lulëzon në Shqipëri?

Ngjarja e ardhëshme

Dhimbja E Gjurit Gjatë Natës- Si ta Trajtoni në Shtëpi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian