Pse përfundimi i luftës në Ukrainë mund të jetë larg

Një ditë tjetër e masakrës së tmerrshme civile në Ukrainë nënvizoi nevojën për një armëpushim dhe shpjegoi pse fundi i luftës barbare mund të jetë ende larg, shkruan CNN.

Forcat ruse përshkallëzuan dje sulmin e tyre, gjë që bëri që presidenti Joe Biden ta quante presidentin rus Vladimir Putin një kriminel lufte. Fati i qindra njerëzve të strehuar në një teatër në qytetin bregdetar të Mariupol është i paqartë. Një tjetër bombardim goditi një pishinë në të njëjtin qytet që përdoret si strehë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pasi mbajti një fjalim emocionues virtual në Kongresin Amerikan tregoi se të paktën 103 fëmijë kanë humbur jetën deri më tani nga sulmet e Moskës. Organizata Botërore e Shëndetësisë kritikoi ato që tha se ishin sulme të qëllimshme në infrastrukturën e kujdesit shëndetësor të Ukrainës. Më shumë se 3 milionë ukrainas kanë ikur në një eksod refugjatësh, sipas OKB-së.

Ka shumë sulme që kjo të mos jetë gjë tjetër veçse një strategji e qëllimshme ruse e përpjekjes për të bombarduar Ukrainën për të nënshtruar një civil në një kohë. Ky sulm i krijuar për të shkaktuar dhimbje dhe shkatërrim maksimal ka të ngjarë të thellojë më tej përçarjen midis dy vendeve dhe ta bëjë më të vështirë gjetjen e një strehimi për t’i dhënë fund vrasjes.

Skenat e arratisjes së civilëve dhe shkatërrimet e jashtëzakonshme në qytetet e rrethuara thuajse duken sikur po ndodhin në filmat e lajmeve bardhë e zi të viteve 1940, të trajtuara me teknika moderne ngjyrash për t’i sjellë në jetë. Por kjo po ndodh tani. Dhe është një mizori në një shkallë të madhe, moderne. Ideja se luftërat tokësore që dëmtuan historinë e Evropës dhe shkaktuan miliona vdekje kishin mbaruar, është hedhur poshtë plotësisht.

“Putini po shkakton shkatërrim dhe tmerr të tmerrshëm, të tmerrshëm në Ukrainë, duke bombarduar ndërtesa apartamentesh, reparte materniteti, spitale”, tha Biden, duke shpalosur 800 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për vendin.

Konturet e mundshme të një armëpushimi ose një marrëveshje afatgjatë për t’i dhënë fund luftimeve janë diskutuar gjerësisht. Ato mund të përfshijnë një zotim nga Ukraina se nuk do të anëtarësohet në NATO. Rusia mund të kërkojë një formë neutraliteti për fqinjin e saj dhe një masë demilitarizimi.

Ukraina mund të ketë nevojë për garanci sigurie nga fuqitë perëndimore për të nënshkruar një marrëveshje. Por aspiratat e tij për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian do të ishin shumë të vështira për t’u pranuar nga Putini.

Kremlini tha të mërkurën se “çmilitarizimi” i Ukrainës mund të ishte një kompromis, duke sugjeruar një model suedez ose austriak të një shteti, por kjo ide u refuzua nga pala ukrainase.

Siç kanë treguar tensionet midis izraelitëve dhe palestinezëve, të dish se si duhet të përfundojë një konflikt nuk e bën më të lehtë arritjen në atë pikë. Çdo plan diplomatik për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë ka të ngjarë të jetë i mbushur me pasiguri, duke përfshirë kapacitetin politik të rusëve dhe ukrainasve për të ofruar lëshime pas luftimeve kaq të ashpra dhe humbjeve të mëdha nga secila palë.

Plus, çdo bisedë reale për garancitë e sigurisë perëndimore do të kërkonte një nivel të dhënash nga vendet e jashtme që mund të duket si një shtrirje dhe gjithashtu do të mbështetej në pranimin e Putinit për një rol të huaj në Ukrainë.

Megjithatë, katastrofa e tmerrshme humanitare që po shpaloset në Ukrainë dhe mundësia që mijëra jetë të pafajshme mund të shpëtohen e bëjnë të domosdoshme për Kievin dhe vendet perëndimore që të përpiqen të arrijnë një marrëveshje me Putinin, sado e vështirë të jetë kjo. Por edhe atëherë: A do ta pranojë ndonjëherë lideri rus?

Rezistenca e Putinit ndaj paqes

Lufta ka qenë një fatkeqësi strategjike dhe ekonomike për Rusinë. Një zyrtar amerikan tha se forcat ruse ishin “përgjithësisht të bllokuara”. Një fluks i ri i armëve amerikane dhe të tjera perëndimore mund të rrisë atë që agjencitë e inteligjencës amerikane tashmë besojnë se janë viktima të mëdha ruse përballë rezistencës së ashpër të Ukrainës.

Megjithatë, në çdo fazë të konfliktit, para pushtimit dhe pas, Putini ka zgjedhur të përshkallëzohet, të bëhet më çnjerëzor. Qytetet e Ukrainës janë nën rrethim. Në disa, ushqimi dhe uji janë duke u tharë. Nuk ka asnjë shenjë se presidenti rus ka ndonjë shqetësim për pasojat.

Historia e tij e kaluar tregon që nëse duhet një fushatë e mprehtë dhe e zgjatur për të shkatërruar Ukrainën me armë si artileri dhe raketa, ai është i gatshëm ta kalojë atë. Ndërkohë, nuk ka asnjë shenjë se sanksionet e jashtëzakonshme që e kanë shkëputur Rusinë nga bota, po dobësojnë pozicionin e tij politik të brendshëm në një sistem të Kremlinit që ai ka dominuar prej kohësh.

Deklarata e Zelenskyt se vendi i tij duhet të pranojë se nuk do të anëtarësohet në NATO, dukej se ishte një lëshim për Putinin. Por është e vështirë të shihet se si udhëheqësi rus mund ta pranonte këtë si kusht të mjaftueshëm për të tërhequr forcat e tij duke pasur parasysh paralajmërimet e tij në fillim të luftës se Ukraina nuk kishte të drejtë të ekzistonte dhe se njerëzit e saj ishin vërtet rusë.

Pra, me gjithë koston e tmerrshme për ukrainasit dhe rusët, dhe pavarësisht pyetjeve perëndimore nëse ai po vepron në mënyrë racionale, Putini mund të shohë ende një arsye logjike për vazhdimin e konfliktit. Një vend i shkatërruar nuk mund të bashkohet me Perëndimin. Nuk do të ishte e zgjuar të prisësh që ai të ndryshojë mendje tani.

Megjithatë, duke pasur parasysh suksesin e liderit rus në çrrënjosjen e mediave kritike dhe mospajtimit në Rusi, është teorikisht e mundur që ai të mund të shpëtojë fytyrën duke shpallur çdo marrëveshje eventuale një shfajësim. Por bombardimet e fundit nuk sugjerojnë se lideri rus është në disponim për kompromis.

Ukraina mund të përballet me kompromise të dhimbshme

Udhëtimi që Ukraina do të duhej të bënte drejt një armëpushimi me Putinin gjithashtu duket se po zgjatet. Dhimbja e jashtëzakonshme e mbartur tashmë nga vendi dhe sfida e treguar nga Zelensky teksa ai drejton një komb luftëtar në rezistencë, mund të rrisë rrezikun për çdo plan përfundimtar të paqes.

E thënë në mënyrë të pamend, shkalla e vrasjeve, privimit dhe dëmtimit humanitar që mund të përballojë vendi mund të formësojë pozicionin e qeverisë për negociatat e armëpushimit. Është e paqartë nëse fluksi i ardhshëm i armëve perëndimore dhe suksesi i rezistencës ukrainase do të inkurajojë qeverinë në Kiev për të luftuar. Këshilltari i lartë i Zelensky, Mykhailo Podolyak tha se ushtria ukrainase kishte filluar të kundërsulmonte forcat shumë më të mëdha ruse në disa drejtime.

Ndërsa ka pasur disa sinjale optimiste nga pala ukrainase për bisedimet me zyrtarët rusë, kushtet e një zgjidhjeje përfundimtare mund të jenë të vështira. Pasi ka nxitur një komb në një luftë për pavarësi dhe sovranitet, Zelensky mund të mos lejojë Rusinë të mbajë zonat në Krime dhe Ukrainën lindore që ka kapur – dhe ndoshta do të kërkonte që ajo të ruhej.

Çdo kërkesë për një çmilitarizimin e vendit për të përmbushur thirrjet ruse për neutralitet mund ta lërë atë të pambrojtur ndaj një pushtimi tjetër. Dhe Ukraina ka pasur një përvojë të hidhur me garancitë e huaja të sigurisë. Një marrëveshje e pas Luftës së Ftohtë që çoi në çmontimin e parandalimit bërthamor të epokës sovjetike të vendit përmbante garanci se sovraniteti dhe pavarësia e tij mund të njiheshin nga Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia. Kjo nuk e ndaloi pushtimin e Putinit. Shtojini kësaj deklaratat e shumta të Rusisë se nuk kishte plan për të marshuar në Ukrainë, që do të thotë se nuk ka besim në Kiev për Moskën.

Çdo premtim se Ukraina nuk do të kërkonte anëtarësim në Bashkimin Evropian do të ishte gjithashtu një ilaç i hidhur për Zelensky. Putini mund të kërkojë një premtim të tillë pasi lufta dhe më shumë se një dekadë e ndërhyrjes në punët e Ukrainës u motivuan kryesisht nga zemërimi i tij ndaj idesë së kombit me lidhjet më të ngushta etnike, kulturore dhe historike me Rusinë që lëviz drejt Perëndimit.

Megjithatë, pushtimi i Rusisë ka dështuar të paktën në këtë drejtim. Ukraina është bërë efektivisht pjesë e Evropës së madhe në gjithçka, përveç emrit. Miliona njerëz të saj kanë ikur në një strehë në BE dhe do të kenë lidhje afatgjata me bllokun. Dhe fuqitë kryesore evropiane, përfshirë Gjermaninë, kanë riformuar dekada të politikës së jashtme për të mbështetur Ukrainën — vetëm një nga mënyrat në të cilën kontinenti nuk do të jetë kurrë më i njëjti, sa herë që lufta të përfundojë, edhe nëse zgjat shumë më tepër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Elvana e mahnitshme në klipin e fundit

Story i radhës

Ukraina legalizon kriptomonedhat

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish