Pse nuk duhet të presim derisa të jemi të uritur për të ngrënë? Ja ç’mund të na ndodhë

Uria mund të jetë një shenjë që metabolizmi dhe trupi juaj po punon ashtu siç duhet.

Megjithatë, edhe pse e natyrshme, uria nuk duhet të jetë e vetmja shenjë që na tregon se është koha për të ngrënë diçka. Nëse hani vetëm kur keni shumë pak karburant dhe trupi ju lutet që ta rregulloni këtë problem, pasojat mund të jenë të tmerrshme, sipas “Bright Side”.

Uria çon në ngrënie të tepërt.

Njerëzit të cilët anashkalojnë vaktet ose hanë në mënyrë të parregullt shpesh hanë shumë për të kompensuar ushqimin që kanë humbur. Trupi i njeriut ka nevojë për ushqim të qëndrueshëm çdo 3-4 orë për të shmangur ngadalësimet e metabolizmit, rënien e energjisë dhe gërryerjen e zorrëve. Sa më gjatë që të qëndrojmë pa ushqim, aq më shumë do të rritet nevoja për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak.

Uria nuk ndihmon për të rënë në peshë.

Shumë njerëz mendojnë nëse vdesin nga uria, do të humbasin peshë. Por në realitet, ju nuk do t’i përmbaheni kësaj metode për shumë kohë. Ngrënia e shumë pak kalorive shkakton një gjendje emergjence në trupin tuaj, duke bërë që ai të ruajë dhjamin dhe të djegë edhe më pak kalori. Trupi mendon se duhet të kursejë dhe të ruajë kaloritë për të ardhmen.

Ju keni më pak të ngjarë të zgjidhni ushqime të shëndetshme.

Kur jeni të uritur, ka më shumë të ngjarë të shikoni për ëmbëlsira sesa për një meze të lehtë. Kur niveli i sheqerit në gjak bie, njerëzit nuk mund të kontrollojnë atë që do të hanë. Kjo do të thotë që nuk do të hani shëndetshëm dhe do të konsumoni më shumë sheqer.

Ju nuk jeni gjithmonë në gjendje ta dalloni urinë.

Dy  hormone ndikojnë në rregullimin e urisë: grelin, i cili stimulon oreksin; dhe leptin, i cili e shtyp atë. Kur nuk keni ngrënë për një kohë të gjatë, niveli i grelinit rritet. Dhe pasi të keni ngrënë, leptina i thotë trupit tuaj se është plot.

Barometri i urisë nuk është gjithmonë i saktë . Ndonjëherë, veçanërisht pasi kanë kaluar një dietë rraskapitëse, njerëzit nuk mund të dëgjojnë atë që trupi i tyre po përpiqet t’u thotë.

Truri mëson ta moderojë urinë sipas stilit të jetës. Kështu që njerëzit që hanë gjithmonë një herë në ditë mund të merren me biznesin e tyre pa ndjerë uri.

Uria është e dëmshme për shëndetin tuaj.

Ndikimi që ka uria në trup, në planin afatgjatë, mund të jetë shkatërrues, duke filluar që nga ndikimi i shëndetit mendor deri te rritja e rrezikut të sëmundjeve kronike. Disa nga simptomat që e shoqërojnë urinë janë:

vështirësi në përqendrim

një ndjesi brejtjeje në stomak

dobësi

marramendje

të përziera dhe të vjella

nervozizëm

dhimbje koke

gromësira e stomakut

problemet e gjumit

Si ta identifikoni urinë?

Shkencëtarët kanë identifikuar 3 lloje të ndryshme të urisë: fizike, psikologjike dhe oportuniste.

Uria fizike është dëshira normale për të ngrënë kur nuk keni ushqim të mjaftueshëm në stomak. Përkundrazi, uria psikologjike drejtohet nga emocionet, dhe në thelb, është një dëshirë për diçka tjetër përveç ushqimit. Është dëshira për t’u ndjerë më mirë ose më të lumtur, ose mund të jenë ndjenja të tjera të forta të manifestuara si uria.

Më në fund, uria oportuniste. Ju shikoni ushqim përreth dhe thjesht e kapni atë. Nuk ka asnjë lidhje me urinë aktuale, por ushqimi është i disponueshëm, prandaj pse të mos e konsumoni.

Ngjarja paraprake

Qeveria sot vendos për masat e reja kundër Covid-19, nëse nuk japin rezultat rikthehet karantina

Ngjarja e ardhëshme

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 24 pacientë me COVID-19, 6 prej tyre në gjendje të rëndë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian