Pse na ndodh të ecim somnambul në gjumë, ja shkaqet…

Ju mund të dukeni zgjuar, por në fakt jeni duke fjetur. Është pikërisht ecja në gjumë, ose ndryshe e quajtur somnambul. Por, a e dini se çfarë është në të vërtetë dhe mbi të gjitha cilat mund të jenë shkaqet?

Çfarë do të thotë të ecësh somnambul?

Ecja në gjumë është një formë e çrregullimit të gjumit dhe është pjesë e kategorisë së gjerë të parasomnisë së zgjimit, e cila përfshin gjithashtu bisedat e gjumit dhe tmerret e tij ( tmerret e natës). Episodet e ecjes në gjumë zakonisht ndodhin gjatë fazës ku mbizotëron gjumi me lëvizje jo të shpejta të syve (REM). Zakonisht fillon me zgjime të papritura nga gjumi i thellë, në të cilin individi nuk është plotësisht i zgjuar. Çdo episod i ecjes në gjumë mund të zgjasë diku nga disa sekonda deri në rreth 30 minuta. Gjatë kësaj faze gjumi, personi mund të kryejë lëvizje të thjeshta si p.sh. ecën nëpër dhomën e gjumit ose kryerjen e veprimeve komplekse si larja e enëve.

Cilat janë shkaqet?

Mungesa e gjumit. Dështimi për të përmbushur nevojën tuaj për gjumë, por për shkak të vonesës së udhëtimit, vonesës në avion social dhe punës me turne.

Stresi. Stresi shpesh pengon një gjumë të mirë gjatë natës. Prandaj, nuk është e pazakontë që ajo të shkaktojë edhe ecjen në gjumë.

Faktorët gjenetikë. Nëse një ose më shumë anëtarë të familjes vuajnë nga ecja në gjumë, gjasat janë në favorin tuaj për të qenë një shoqërues somnambul.

Disa kushte mjekësore. Disa kushte mjekësore (si fiziologjike ashtu edhe psikologjike) janë të lidhura ngushtë me ecjen në gjumë, të tilla si ethet, dhimbja e kokës, shqetësimi i gjumit, si apnea obstruktive e gjumit (OSA) dhe pagjumësia, hipertiroidizmi ose problemet e shëndetit mendor, si depresioni dhe çrregullimi obsesiv-kompulsiv. OCD)

Disa medikamente. Ka medikamente që mund të nxisin ecjen në gjumë edhe nëse nuk keni një histori të ecjes në gjumë. Ato përfshijnë: antibiotikët (për të luftuar infeksionet bakteriale), antikonvulsantët (të njohur gjithashtu si ilaçe antiepileptike), antipsikotikë (për të menaxhuar çrregullimet psikotike), etj. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Snajperi ukrainas vret xhelatin famëkeq të grupit Wagner

Story i radhës

Sadriu largohet nga Llapi, pritet t’i bashkohet Ferizajt

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish