Protestuesit izraelitë bëjnë presion kundër kryeministrit Netanyahu

Mijëra izraelitë protestuan përsëri të shtunën kundër Kryeministrit Benjamin Netanyahu, duke kërkuar që udhëheqësi me shërbim të gjatë të jepte dorëheqjen për akuzat e korrupsionit kundër tij dhe për pretendimet e keq-trajtimit të krizës së koronavirusit, raporton AP.

Duke mbajtur pankarta në duar “Shko” dhe “Të gjithë janë të barabartë para ligjit”, demonstruesit mbushën një shesh të Jeruzalemit pranë rezidencës zyrtare të Netanyahut, ku janë mbledhur për muaj me radhë për të kërkuar dorëheqjen e tij.

Netanyahu akuzohet për mashtrim, prishje të besimit dhe pranim të ryshfetit në tre raste që përfshijnë bashkëpunëtorë të miliarderëve dhe manjatët e mediave. Ai e mohon keqbërjen.

Por protestuesit thonë se Netanyahu nuk mund ta drejtojë vendin siç duhet nën akuzën për korrupsion. Gjyqi i tij është vendosur të fillojë seancat e provave në javët e ardhshme.

Ngjarja paraprake

Presidenti i Serie A propozon që personat e vaksinuar të lejohen në stadiume

Ngjarja e ardhëshme

Mjeku: Jemi muaj larg për kontrollin e pandemisë, ja pse nuk jam dakord me imunitetin 50% të Tiranës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian