Protestojnë studentët e doktoratës, kërkojnë t’u plotësohen kërkesat

Kandidatët e pranuar në studimet e doktoratës në Fakultetin Ekonomik dhe atë të Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës, kanë protestuar sot para rektoratit të këtij të fundit.

Përfaqësues të grupit të kandidatëve për doktoraturë, kanë deklaruar se Agjencia Kundër Korrupsionit e ka vërtetuar se nuk ka pasur asnjë shkelje rreth konflikt interesit dhe se nuk ka nevojë për ritestim të tyre, ashtu siç pretendon senati.

Ata u shprehën se studentët kërkojnë që brenda javës të organizohet një mbledhje urgjente ku do të diskutojnë përfaqësuesit nga senati në lidhje më bërjen e listës përfundimtare dhe që brenda afatit 10 ditësh studentët të fillojnë me ligjërata, sepse siç u shprehën, ata veçse e kanë humbur një semestër dhe tani është humbje ende më e madhe me mos daljen me një liste përfundimtare.

U bë e ditur se janë rreth 32 studentë të drejtimit ekonomik dhe 22 në mjekësi, dhe se do të vazhdojnë me protesta deri në plotësimin e kërkesave të tyre.

Ngjarja paraprake

Homazhet në nder të Bashkim Finos/ Ruçi tregon shkakun e vdekjes. Balla: Edhe pse e kaloi pjesërisht betejën me Covidin, nuk ia doli!

Ngjarja e ardhëshme

Manxhukiqi ka dhjetë ndeshje për t’u dëshmuar

të fundit nga

​Sot mot me shi

Sot do të mbajë mot i ndryshueshëm në Kosovë. Instituti Hidrometeorologjik i

AlbanianEnglishMacedonian