Protesta në Manastir, kërkohet lirimi i Lambe Alabakovskit

“Liri për Lamben”, “Vdekje fashizmit”, “Rroftë Maqedonia”. Me këto fjalë dhe parulla tjera, rreth 1500 qytetarë të Manastirit kanë protestuar për lirinë e Lambe Alabakoskit.

Pas fjalimit të organizatorëve nga partia “E majta”, u kërkua lirimi i Lambes, tërheqja e ambasadorit bullgar në vend, largimi i plotë i klubit Vanço Mihajlov, por edhe ndërprerjen e bisedimeve me Bullgarinë për gjuhën dhe historinë.
Disa nga qytetarët që dolën në protestë thanë se Lambe ka bërë një akt heroik, pastaj ka bërë të njëjtën gjë që kanë bërë partizanët në Luftën e Dytë Botërore, e disa nga qytetarët thonë se Alabakovski ka bërë diçka që duhet ta bëjë çdo maqedonas. Disa prej tyre besojnë se qeveria ka qenë e detyruar ta arrestojë.

Ndryshe, Lambe Alabakovski u arrestua pasi dyshohet për djegien e klubit bullgar në Manastir, për hapjen e të cilit pati reagime të mëdha nga opinioni maqedonas.

Story i mëparshëm

Rama prezanton në krah të Abazoviq projektin e urës së re Velipojë – Ulqin

Story i radhës

​PE mbështet ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë e naftë nga viti 2035

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish