Protesta e planifikuar në Kongresin Amerikan, veprimi përçarës pro-Trump ndan republikanët

Donald Trump dhe mbështetësit e tij luftojnë kundër disfatës së tij në zgjedhjet presidenciale deri në minutën e fundit. Republikanët tani po planifikojnë një protestë kur rezultatet e zgjedhjeve pritet të shpallen në Kongres, kolegët e partisë e quajnë atë  akt “të rrezikshëm”.

Veprimi përçarës i planifikuar nga disa republikanë në leximin zyrtar të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të SHBA në Kongres më 6 janar ka hasur në kritika brenda partisë Republikane. Senatori Republikan Ben Sasse përshkroi planet e disa kolegëve të partisë për të apeluar kundër rezultateve të zgjedhjeve në seancën e kongresit si “të rrezikshëm”. Sipas vlerësimeve nga radhët e partisë, më shumë se 100 Republikanë nga Dhoma e Përfaqësuesve mund të merrnin pjesë në aksion. Sidoqoftë, kjo mund vetëm të zgjasë procedurën. Fitorja e demokratit Joe Biden në zgjedhjet presidenciale nuk mund të lëkundet.

Presidenti i tanishëm Donald Trump humbi zgjedhjet në fillim të nëntorit me një diferencë të qartë ndaj sfiduesit të tij Demokrat Biden. Sidoqoftë, Trump deri më tani ka refuzuar të pranojë humbjen. Republikani pretendon se ai ishte mashtruar nga një mashtrim masiv. As Trump dhe as avokatët e tij nuk kanë dhënë ndonjë provë thelbësore për të mbështetur këto pretendime. Më shumë se 50 procese gjyqësore nga kampi Trump janë refuzuar deri më tani nga gjykatat, duke përfshirë Gjykatën e Lartë të SHBA.

Në një postim që Sasse publikoi në Facebook të Enjten, senatori grisi akuzat për mashtrim zgjedhor nga Trump dhe mbështetësit e tij. Nuk ka asnjë provë për këtë. “Presidenti dhe aleatët e tij po luajnë me zjarr.” Në bisedimet e brendshme ai kishte pohuar se “asnjë republikan” në Kongres skishte ndonjë dyshim në lidhje me rezultatin e zgjedhjeve. Ata u interesuan vetëm se si do të qëndronin pranë mbështetësve më të flaktë të Trump.

Veprimi mund të çon vetëm në vonesa

Elektorati shtetëror konfirmoi fitoren e qartë të Biden. Në hapin tjetër të procesit zyrtar paszgjedhor, Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati do të takohen në 6 Janar për të lexuar votat nga shtetet, për t’i numëruar ato dhe për të shpallur zyrtarisht rezultatin përfundimtar. Atëherë është zyrtar ai që ka fituar zgjedhjet.

Një grup deputetësh republikanë nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senatori Republikan Josh Hawley njoftoi se ata do të apelojnë rezultatet nga shtetet individuale atë ditë. Kjo u mundëson atyre që të detyrojnë të dy dhomat e kongresit të tërhiqen në seanca të ndara për të debatuar kundërshtimin dhe në fund të fundit të votojnë nëse do ta pranojnë ose refuzojnë atë.

Vetëm nëse të paktën një anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve dhe të paktën një senator ngrenë një kundërshtim të tillë me shkrim në lidhje me parregullsitë në zgjedhje, ky proces kontestues do të fillojë. Dhe vetëm nëse, në fund, të dy dhomat e kongresit pranojnë kundërshtimin me shumicë të thjeshtë votash, kjo do të jetë e suksesshme. Duke pasur parasysh shumicën në Kongres, nuk ka asnjë perspektivë që veprimi nga udhëheqësit republikanë të rezultojë në më shumë se një vonesë. Në Dhomën e Përfaqësuesve, Demokratët kanë një shumicë dhe mund të shtypin një kundërshtim të tyre.

Pence duhet të shpallë rezultatin

Deputeti republikan Adam Kinzinger tha se ai priste që rreth 100 kolegë të tij të partisë të Dhomës të apelonin. Transmetuesi CNN raportoi, duke cituar dy deputetë të papërcaktuar republikanë, se ata prisnin një pjesëmarrje të të paktën 140 kolegëve të partisë nga dhoma. Deri më tani, vetëm mbështetja e Hawley është e njohur në Senat. Republikanët kryesorë të Senatit kishin kundërshtuar vënien në dyshim të rezultateve të zgjedhjeve.

Ushtruesi i Detyrës së Zëvendës Presidentit të SHBA Mike Pence do të kryesojë sesionin e Kongresit të 6 Janarit. Ai ka një rol më ceremonial dhe shpall rezultatin në fund. Pence ka detyrën e pakëndshme të njoftojë zyrtarisht humbjen e shefit të tij Trump.

Ngjarja paraprake

Zidane ka refuzuar

Ngjarja e ardhëshme

Vit i ri, look i ri!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian