Protesta e kryebashkiakëve grekë në Himarë për Belerin, Gazment Kapllani: E paprecedentë në Europë

Shkrimtari Gazment Kapllani e konsideron të paprecedentë, faktin që kryebashkët e Athinës dhe Selanikut, morën pjesë në një protestë në Himarë për lirimin e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, i cili është i paditur për blerje votash.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kapllani u shpreh se tubimi ishte kundër shtetit dhe drejtësisë shqiptare.

Sipas tij, kjo është diçka e paprecedentë në Evropë edhe gjatë periudhës së errët mes luftrave të viteve ’30.

“Kryebashkiakët e qyteteve kryesore greke (Athinë, Selanik etj.) shkuan në Shqipëri duke organizuar një tubim kundër Shtetit dhe drejtësisë shqiptare dhe në mbështetje të kandidatit të Himarrës, kryebashkiakut Fredi Beleri, i paditur për blerje votash.

E paprecedentë në Evropë edhe gjatë periudhës së errët mes luftrave të viteve ’30”, shkruan Gazment Kapllani.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Edhe Partizani e Struga kërkojnë hapin e radhës në Ligën e Konferencës

Story i radhës

Regjistrimi i popullsisë 2023, ende nuk dihet nëse procesi do të nis më 1 shtator

Të fundit nga