Prokuroria jep detaje për drogën 50 milionë euro të konfiskuar në Aeroportin e Shkupit

Gjatë ditës së djeshme, Prokuroria për Krim të Organizuar dhe Korrupsion kreu aksion nga ku policët kapën 40 paketime materie kimike me peshë prej 1.105 kilogramë.

Në aksion janë privuar nga liria dy persona nga një grup i organizuar kriminal, ndërsa ata dyshohen se kanë kryer veprën penale për drogë.

Gjatë ditës së sotme, siç njoftojnë nga prokuroria, dy personat e arrestuar do të dërgohen para gjykatësit në procedurë paraprake në Gjykatën Penale të Shkupit, ndërsa Prokuroria do të kërkojë paraburgimin e tyre.

Sipas rezultateve të laboratorëve, bëhet fjalë për substancë „1 Phenyl – 2 Propanone“ e që janë në materie kimike ilegale dhe që shërbejnë për përpunimin ilegal të amfetaminës, metafetaminës, MDMA dhe ekstaza. Vlera e këtij konfiskimi përfshin 50 milionë euro.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Aksident në Kondovë të Shkupit! Dy nxënës përfundojnë në spital (VIDEO)

Story i radhës

Në Aeroportin e Shkupit kapen substanca për prodhimin e drogës në vlerë të 50 milionë eurove (VIDEO)

Të fundit nga