Problemet në horizont: Sapo të votohet, do të angazhojmë avokatët tanë!

Presidenti i SHBA-ë Donald Trump përsëri vuri në dyshim integritetin e kushtetutës zgjedhore të SHBA-së të dielën, duke thënë se numërimi i votave të dërguara me postë të shtrira pas ditës së zgjedhjeve do të ishte një “gjë e tmerrshme”, duke shtuar se avokatët e tij mund të angazhohen.

Më pak se dy ditë kanë mbetur deri në zgjedhjet e së martës dhe ndërsa ai mbetet prapa kundërshtarit demokrat Joe Bide në sondazhe, Trump kaloi me ngut shtetet e rëndësishme në një kërkim të vonë për mbështetje, ndërsa Biden u bëri thirrje atyre që ishin mbledhur në dy tubime kyçe në Pensilvani për të dalë per te votuar.

Amerikanët nxituan për votim të hershëm, duke dorëzuar 60 milionë fletë votimi me postë, të cilat në disa shtete do të duhen ditë ose javë për t’u numëruar, që do të thotë se fituesi nuk mund të shpallet disa orë pasi votimet mbyllen të martën mbrëma.

Image

“Mendoj se është e drejtë që duhet të presim kaq shumë pas zgjedhjeve,” u tha Trump gazetarëve para tubimit të Karolinës së Veriut. Disa shtete, përfshirë Pensilvaninë, nuk kanë filluar të numërojnë votat që mbërritën në postë deri në ditën e zgjedhjeve, duke e lënë procesin të ngadaltë.

Trumpi ka përsëritur disa herë pa prova se ka vend për mashtrim në votat postare, megjithëse ekspertët e zgjedhjeve thonë se kjo rrallë ndodh në zgjedhjet e SHBA. Votimi me postë është një tipar i vjetër i zgjedhjeve në SHBA. Demokratët kanë bërë thirrje për votim postar si një mënyrë e sigurt për të dërguar fletëvotimet gjatë pandemisë së koronavirusit, ndërsa Trumpi dhe republikanët janë duke llogaritur pjesëmarrjen e lartë në ditën e zgjedhjeve.

“Natën e zgjedhjeve, posa të mbarojë votimi, ne do të përfshijmë avokatët tanë,” u tha Trump gazetarëve pa ofruar shpjegime të mëtejshme.

Trump ka mohuar një raport të Axios-it se ai i ka thënë rrethit të tij të njerëzve se do të shpallë fitoren të martën në mbrëmje nëse duket se po udhëheq, edhe nëse rezultati i Kolegjit Zgjedhor nuk është i qartë. Por ai tha se ishte një “gjë e tmerrshme” që fletët e votimit të numëroheshin pas ditës së zgjedhjeve.

I pyetur në lidhje me raportin e Axios, Biden u tha gazetarëve midis dy stacioneve të fushatës në Filadelfia: “Presidenti nuk do të vjedhë këto zgjedhje”.

Trump, duke dashur të shmangë që të bëhet presidenti i parë në detyrë që humb mandatin e tij të dytë pas republikanit George H.W. Bush në 1992, mbetet prapa Bidenit në sondazhet.

Por beteja është e ashpër në shtetet kyçe, kështu që Trumpi mund të arrijë ende 270 votat që i duhen për të fituar Kolegjin Zgjedhor shtet për shtet, duke përcaktuar përfundimisht fituesin. Trumpi mbajti tubime në Michigan, Iowa, Carolina të Veriut dhe Georgia dhe mbajti një tubim të vonë në Florida në mesnatë.

Në Aeroportin Opa-Locka afër Miamit, slogani “Shkarkojeni Faucin” u dëgjua ndërsa Trumpi mbrojti mënyrën e tij të luftimit të koronavirusit. Anthony Fauci, anëtar i respektuar i ekipit të pandemisë, kritikoi trajtimin e pandemisë nga Trumpi.

Në përgjigje të brohoritjes “Shkarkojeni Faucin”, Trump tha, “Mos i thuani askujt, por më lërni të pres edhe pak pas zgjedhjeve.”

Image

Bideni, ish nënkryetar, është shfaqur disa herë në Pensilvani, shteti në të cilin ai lindi dhe që është thelbësor në rrugën e tij për në Shtëpinë e Bardhë.

“Nuk ka asgjë që mund të bëjë për të ndaluar që ky komb të votojë”, tha Biden në një tubim që mbajti në një parking jashtë një kishe në Filadelfia, ku mbështetësit e tij u ranë borive në miratim.

“Ai e di që nuk ka asnjë shans, nëse shprehni vullnetin tuaj,” tha Biden.

Trump, i befasuar nga dëbora në Uashington, Michigan, një qytet në veri të Detroitit, mbante kapelë të kuqe me parullën “Make America Great Again” ndërsa premtoi turmën e zhurmshme se do të çonte rrugën e rimëkëmbjes nga pandemia, e cila vrau më shumë se 230,000 amerikanë dhe paralizoi ekonominë.

“Do të jetë një rikthim i madh amerikan në skenë dhe ne nuk do të kemi asnjë karantinë,” premtoi Trump.

Ne kurrë nuk kemi provuar diçka të tillë

Bideni kritikoi Trumpin për inkurajimin e mbështetësve të tij pas sulmit në autobusin e Bidenit në Texas. Një karvan i automjeteve që tundnin flamujt e Trumpit e rethoi autobusin që mbante anëtarë të fushatës në autostradë të premten, duke bërë që dy tubime të anuloheshin.

“Ne kurrë nuk kemi përjetuar diçka të tillë. Të paktën nuk kemi pasur një president që mendon se kjo është një ide e mirë,” u tha Biden gazetarëve.

Trump ribotoi një video të incidentit të shtunën, nën të cilën ai shkroi, “Unë e dua Teksasin!” Në Miçigan, ai pyeti mbështetësit nëse kishin parë një video të “njerëzve tanë” dhe autobusëve.

“Ishte Trumpi Trumpi Trumpi dhe flamuri Amerikan”, tha Trump.

FBI tha të dielën se ka hapur një hetim mbi incidentin në Teksas.

Presidenti më vonë kritikoi hetimin, duke postuar në Twitter, “Sipas mendimit tim, këta patriotë nuk kanë bërë asgjë të keqe”.

Bideni në sondazhet e fundit të Reutersit dhe Ipsos të kryera nga 27-29. tetori kryeson me 51% kundrejt 43%. Gara mbetet e pasigurt në Florida, Karolinën e Veriut dhe Arizona, sipas sondazheve të Reuters dhe Ipsos, ndërsa Trump është 7% prapa në Pensilvani dhe 10% në Michigan dhe Wisconsin.

Në 2016, kur ai mposhti të nominuarën demokrate Hillary Clinton, Trump u soll në Shtëpinë e Bardhë nga fitoret në Pensilvani, Wisconsin dhe Michigan, shtete që kanë qenë shpresat e demokratëve për dekada.

Një rekord prej 92.2 milionë votuesish të hershëm hedhin votat e tyre personalisht ose me postë, sipas Projektit Zgjedhor të ShBA-ve, që janë rreth 40 përqind e njerëzve që kanë të drejtë të votojnë. Për shkak të numrit të madh të votuesve të hershëm, Michael McDonald i Universitetit të Floridas, i cili drejton projektin e monitorimit të zgjedhjeve, parashikon që rreth 65% e votuesve me të drejtë vote do të shkojnë në qendrat e votimit, pjesëmarrja më e lartë që nga viti 1908.

Ngjarja paraprake

Ndombele konfirmon interesimin e Interit

Ngjarja e ardhëshme

Raspberry Pi 400 është tastierë dhe kompjuter njëherazi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian