Problemet me gjumë mund të dyfishojë rrezikun e demencës

Mungesa e gjumit lidhet me zhvillimin e sëmundjes së demencës.

Një studim nga Division of Sleep and Circadian Disorders shqyrtoi efektin e të paturit probleme me gjumin.

Ai zbuloi se njerëzit që flenë më pak se pesë orë gjumë çdo natë, kanë dyfish rrezik të zhvillimit të demencës, shkruan The Sun.

Proteina formon depozita toksike që vendosen midis qelizave të trurit dhe është një nga karakteristikat kryesore të demencës.

Këtë e tha edhe autorja kryesore e studimit, Rebecca Robbins, e Division of Sleep and Circadian Disorders:

Ndryshe, demenca është një term i përgjithshëm që përdoret për të përshkruar përkeqësimin e aftësisë mendore të një personi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Goli i Cikalleshit nuk i vlen Konyasporit

Story i radhës

Linjat ajrore devijojnë fluturimet nga ‘qielli’ i Ukrainës derisa frika e pushtimit rritet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish