Prishtina fiton në Prizren

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Ponte Prizrenit në udhëtim me rezultat 71:77 (22:19, 17:21, 18:15, 14:22), në xhiron e 14-të të Prince Caffe Superligës.

Pas një fillimi të barabartë mysafirët u shkëputën në tetë pikë, 20:12, por më pas rikthehen prishtinasit, ku çereku i parë përfundon 22:19. Periudha e dytë ishte tërësisht e barabartë, ku herë njëra skuadër kalonte në epërsi e herë tjetra, ndërsa skuadrat shkuan në pushim me shifrat 39:40.

Në periodën e tretë prizrenasit kishin epërsi 6-7 pikë, por më pas riktheheshin kryeqytetasit që nuk lejuan shkëputjen e madhe dhe rezultati pas 30 minutash ishte 57:55.

Bardhekaltrit në dhjetë minutat e fundit ishin më të mirë, duke pasur epërsi deri në 11 pikë, 62:73, ndërsa Ponte u afrua në 71:73, por pa arritur të bëjë më shumë dhe Sigal Prishtina triumfoi 71:77.

Te Ponte Prizreni u dallua Dachon Burke me 32 pikë e nëntë kërcime, kurse te Sigal Prishtina më të mirët ishin Dustin Thomas me 21 pikë e 11 kërcime dhe Derrick Wilson me 20 pikë e nëntë kërcime.

Prizrenasit kanë gjashtë fitore e shtatë humbje, kurse prishtinasit dhjetë fitore e katër humbje..