Presidenti Zelensky thotë se bombardimet ruse kanë shkatërruar 113 kisha në Ukrainë që nga fillimi i luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se artileria ruse ka “shkatërruar” 113 kisha gjatë me Ukrainën, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Në fjalimin e tij të natës të shtunën, Zelensky tha: “Midis tyre janë ato të lashta – ato që i rezistuan Luftës së Dytë Botërore, por nuk i rezistuan pushtimit rus”.

“Ka edhe nga ato që u ndërtuan pas vitit 1991. Rindërtimi i Sketës së Gjithë Shenjtorëve të Lavrës Sviatohirsk filloi në 2001. 10 qershori do të ishte një tjetër përvjetor i fillimit të ndërtimit,” tha ai.

Më herët të shtunën, CNN raportoi se Kisha e Gjithë Shenjtorëve në Sviatohirsk Lavra ishte “shkatërruar” nga granatimet ruse.

Zelensky vuri në dukje në fjalimin e tij se “nuk është granatimi i parë i Lavrës” dhe “tre murgj të Lavrës u vranë nga bombardimet ruse të mërkurën. Shërbimet e adhurimit janë të detyruar të mbahen në bodrum.”

Sipas Presidentit, tingujt e artilerisë ruse në hyrje janë “të vazhdueshme” në Lavra.

Zelensky theksoi se Sviatohirsk Lavra “i përket Kishës Ortodokse të Ukrainës, e cila ende konsiderohet në Moskë si e lidhur me Kishën Ortodokse Ruse, por edhe kjo nuk e ndalon ushtrinë ruse”.

Në dritën e “mbështetjes së hierarkëve ortodoksë në Rusi për agresionin kundër Ukrainës”, Zelensky i bëri thirrje Kishës Ortodokse të Ukrainës “të nxjerrë përfundime”.

“Ushtria ruse mund të ndalojë djegien e kishave. Ushtria ruse mund të ndalojë së shkatërruari qytete. Ushtria ruse mund të ndalojë vrasjen e fëmijëve. Nëse i njëjti person në Moskë thjesht jep një urdhër të tillë. Dhe fakti që ende nuk ka një urdhër të tillë është e qartë poshtërim për të gjithë botën”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sjellje të caktuara që duhet t’i shmangni patjetër me çdo shenjë horoskopi

Story i radhës

Të gjithë zyrtarët sëmuren kur shkojnë në burg! Nga Fatos Tushe, tek Lefter Koka, asnjë hetim për raportet e lëshuara

Të fundit nga

Jep dorëheqje Rrahman!

Greva në arsim e zgjatur për pesë javë përfundoi pa asnjë rezultat për mësimdhënësit; nxënësit humbën

AlbanianMacedonianEnglish