​Presidenti ukrainas: 100 mijë njerëz të bllokuar në Mariupol janë në kushte çnjerëzore

Mariupol ka qenë objektiv i sulmeve të vazhdueshme nga forcat ruse për shkak të pozicionit të tij strategjik përgjatë kufirit jugor të Ukrainës.

Prej javësh tashmë, qyteti është granatuar pothuajse pa dallim. Një raport i Human Rights Watch i lëshuar të hënën e përshkroi qytetin si “një peizazh ferri i ngrirë i mbushur me trupa të vdekur dhe ndërtesa të shkatërruara”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë se rreth një e katërta e popullsisë apo 100,000 njerëz – janë ende të bllokuar në qytet e që po trajtohen siç thotë ai në kushte çnjerëzore.

Ai përshkroi tmerrin e duruar nga banorët.

“Pa ushqim. Pa ujë. Pa ilaç. Nën granatimet e vazhdueshme, nën bombardimet e vazhdueshme”, përshkroi Zelensky.

Zelensky tha gjithashtu se zyrtarët dhe aleatët ukrainas po bënin më të mirën e tyre për të sjellë ndihma në qytet, shkruan BBC.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Engjëll apo djall?! E zbulon shenja juaj e horoskopit

Story i radhës

Habeck: Nuk dihet se çfarë do të bëjë Putini, Rusia ka armë bërthamore

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish