Presidenti i Francës, Macron zbulon detajet e bisedësme Mbappen

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka zbuluar detajet e bisedës private që pati me Kylian Mbappen përpara se ylli i Paris Saint-Germainit të refuzonte një transferim te Real Madridi.

Mbappe ishte lidhur fort me një lëvizje në Madrid për më shumë se një vit përpara se PSG të trondite botën duke njoftuar një kontratë të re trevjeçare për 23-vjeçarin më 21 maj.

“Goal” kishte raportuar se Macron luajti një rol në bindjen e Mbappes për të qëndruar në atdheun e tij dhe kreu i shtetit tani ka konfirmuar se ai ka arritur te fituesi i Kupës së Botës në një përpjekje për të “mbrojtur vendin”.

Presidenti francez ndjeu se ishte “përgjegjësia” e tij të këshillonte Mbappen, i cili konsiderohet gjerësisht si lojtari më i talentuar i gjeneratës së tij dhe një pasuri e madhe për Ligue 1.

“Po, është e vërtetë që kam pasur një bisedë me Kylian Mbappe përpara se ai të merrte një vendim të vendosur për të ardhmen e tij”, tha Macron në një konferencë për shtyp.

“Në të, unë thjesht e këshillova atë, në një mënyrë krejtësisht joformale, të qëndronte në Francë. Besoj se është përgjegjësia ime, si president, të mbroj vendin kur kërkohet në një mënyrë joformale dhe miqësore.”

Ai shtoi: “Unë kurrë nuk kam ndërhyrë në asnjë transferim. Ashtu si çdo qytetar tjetër, kur bëhet fjalë për çështjet sportive, unë gjithmonë dua të shoh një lojë të mirë dhe të bëj tifo për një ekip, veçanërisht, në rastin tim, Olympique de Marseille”, ka thënë Macron.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

4 shenjat e horoskopit me temperamentin më të keq

Story i radhës

Trafik i rënduar në autostradën Durrës-Tiranë/ Policia apel shoferëve: Ndiqni këto akse

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish