Presidenti i Francës kundërshton krijimin e Superligës Evropiane

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se është kundër krijimit të Superligës Evropiane, duke shtuar se mbështet qëndrimet e UEFA-s.

“Presidenti i Republikës mirëpret qëndrimin e klubeve franceze për të refuzuar të marrin pjesë në një projekt të Superligës Evropiane të futbollit që kërcënon parimin e solidaritetit dhe meritës sportive”, thuhet në qëndrimin e Presidencës së Francës, raporton Reuters.

Në një deklaratë të përbashkët me ligat dhe federatat spanjolle, sngleze dhe italiane, UEFA tha se do të marrë në konsideratë “të gjitha masat”, duke përshirë gjykatat dhe ndalimet nga ligat vendase, në kundërshtim me planet për një garë të shkëputur.

Ngjarja paraprake

Ferat Memeti, drejtor i Muzeut Natyrorë shkencorë të RMV

Ngjarja e ardhëshme

Morena vazhdon me paraqitje provokuese nga Dubai

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian