Presidenti i Brazilit refuzon vaksinën e koronavirusit nga Kina

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro të mërkurën hodhi poshtë blerjen e njoftuar të 46 milion dozave të një vaksine të mundshme kundër koronavirusit që po zhvillohet nga një kompani kineze dhe e testuar në një shtet të qeverisur nga një rival politik, duke bërë që disa të pyesin nëse ai po lejonte politikën të drejtojë publikun vendimet shëndetësore, raporton AP.

“Populli brazilian nuk do të jetë derr i askujt,” tha Bolsonaro në kanalet e tij të mediave sociale, duke shtuar se vaksina nuk ka përfunduar ende testimin, i cili është rasti me të gjitha vaksinat e mundshme për virusin. “Vendimi im është të mos blej një vaksinë të tillë.”

Ministri i Shëndetësisë Eduardo Pazuello kishte njoftuar blerjen të martën në një takim me guvernatorin e Sao Paulo João Doria, një armik i Bolsonaro shteti i të cilit po merr pjesë në zhvillimin e vaksinës përmes Institutit të saj Butantan. Kostoja e blerjes u vlerësua në 2 miliard reaal (360 milion dollarë).

Ngjarja paraprake

Ligji i medias, Soreca: Jemi pro vetërregullimit, por që ta çojë përpara qeveria duhet t’i përmbahet rekomandimeve të Venecias

Ngjarja e ardhëshme

GRUBI: Përkrahim transferimin e të burgosurve të rastit të Kumanovës në vendlindjen e tyre

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian