Presidenti i Azerbajxhanit zotohet se do të luftojë derisa të tërhiqet Armenia

Presidenti i Azerbajxhanit do të luftojë deri kur forcat armene të lëshojnë territorin e diskutueshëm, në ditën e katër të luftimeve në rajon.

“Ne kemi vetëm një kusht: Forcat e armatosura armene pakusht, tërësisht dhe menjëherë të lëshojnë vendet tona”, tha presidenti Ilham Aliyev.

Më shumë se 100 të vdekur janë raportuar në luftimet më të rënda në këto vjet për rajonin Nagorno-Karabakh.

Zyrtarisht një pjesë e Azerbajxhanit, është e qeverisur nga armenët etnikë.

Dy republikat ish-sovjetike luftuan në vitet 1988-1994 për territorin.

Të dy ish-republikat Sovjetike zhvilluan një luftë mbi territorin. Megjithëse Armenia mbështet republikën e vetëshpallur, ajo kurrë nuk e ka njohur zyrtarisht atë.

Ngjarja paraprake

Për vizitë në komunën e Plasnicës koordinatori i ri i TIKA-s Halim Omer Sogut

Ngjarja e ardhëshme

ISIS, atentat guvernatorit të Nigerisë: I bëjnë pritë me një gomar të ngarkuar me eksplozivë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian