Presidenti i Azerbajxhanit: Lideri i Armenisë po kërkon ndihmë, ne i pjekim si qentë të gjithë ata

Luftimet mes Azerbajxhanit e Armenisë si duket nuk janë as afër përfundimit, derisa vendet e mëdha në botë kanë kërkuar armëpushim të menjëherëshëm, kjo ka hasur në vesh të shurdhër.

E pas sulmeve të njëpasnjëshme janë dy shtetet që bëjnë deklarata, duke akuzuar njëra tjetrën për pushtim të tokës së tyre, në kufirin e diskutueshëm mes dy shteteve.

Së fundmi me një deklaratë të tillë ka dalur presidenti i Azerbajxhanit, i cili tha se fajtori i parë në situatën aktuale është udhëheqja armene. Në të njëjtën kohë, ka qarqe të disa vendeve që janë indiferentë ndaj kësaj çështje dhe gjithmonë mbështesin Armeninë dhe duan ta përjetësojnë këtë okupim.

APA raporton se Presidenti i Azerbajxhanit, Komandanti Suprem i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Ilham Aliyev shprehu këto pikëpamje në fjalimin e tij drejtuar kombit.

Duke vënë në dukje se Azerbajxhani tani e ka zgjidhur këtë çështje, kreu i shtetit tha: “Unë i thashë Armenisë para ngjarjeve të 27 shtatorit, le të luftojmë vetëm. Të shohim kush! Çfarë ndodhi tani? Pashinyan thërret një udhëheqës botëror çdo ditë. Çdo ditë! Unë nuk thirra askënd, nuk thirra asnjë udhëheqës. Kam pasur kontakte dhe ata më kanë thirrur. Por nuk ka mbetur askush që nuk telefonon, lutet, dërgon një emisar, qan, bie në këmbët e tyre. Ky është fundi i tij.’’

Presidenti i Azerbajxhanit vuri në dukje se nëse Pashinyan do të na fliste në një gjuhë normale, nëse ai nuk do të ngatërronte qytetin tonë të shenjtë, natyrisht, ne do të jetonim me shpresën se kjo çështje do të zgjidhej përmes negociatave.

“Por çdo hap është një provokim, çdo hap është një fyerje dhe ai mendon se ne do të pajtohemi me të?! Tani ne kemi treguar kush është kush. Ne i pjekim si një qen! Ushtari Azerbajxhan i ndjek si një qen! Flamuri jonë ngrihet në territoret e okupuara! Ne i drejtojmë tanket e tyre! Armët e tyre të tjera janë në duart tona, kamionët tanë janë në duart tona! dhe ne do ta bëjmë atë, ”tha kreu i shtetit.

Ngjarja paraprake

Lashtësia shqiptare dhe rrënjët e tij!

Ngjarja e ardhëshme

Liverpooli pëson debakël, 7:2! Klopp me dhimbje koke

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian