Presidenti finlandez kritikon programin e vaksinimit të BE-së

Presidenti finlandez “varrosi” programin e vaksinimit të Bashkimit Evropian, duke theksuar se opsioni i vetëm i mbetur është prokurimi individual.

Sipas Sauli Niinisto, presidenti finlandez, kufizimet në lëvizjen e njerëzve do të duhet të futen edhe një herë për shkak të përhapjes së llojeve të ndryshme të COVID-19. Siç tha ai, Finlanda do të jetë përsëri në telashe dhe bëri parashikime morbide, të cilat i vonoi zgjedhjet në vend.

Ai kritikoi ashpër programin e vaksinimit të BE-së dhe në veçanti “inkurajoi” Agjencinë Evropiane të Barnave (EMA), organi kryesor evropian i ngarkuar me miratimin e vaksinave brenda programit të BE-së.

“Cilat vaksina janë porositur? Nuk ka dyshim që ato duhet të bënin gjithçka më mirë. Kemi shembuj të vendeve që janë shumë më të suksesshëm në vaksinimin e popullatës sesa vetë BE-së, sepse ata prokuruan vaksina për veten e tyre”, tha presidenti finlandez.

Ndryshe, BE-ja sot bëri apel që të mos përdoret ose porositet vaksina ruse derisa të përfundojnë të gjitha procedurat në lidhje me regjistrimin brenda Agjencisë Evropiane të Barnave.

Ngjarja paraprake

Si Të Zbardhni Dhëmbët Me Vetëm Dy Përbërës Natyralë

Ngjarja e ardhëshme

Aksident në aksin Lushnjë-Divjakë/ “Benz”-i përplas motomjetin, ndërrojnë jetë dy persona

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian