Presidenti amerikan shpreh ngushëllime për tërmetet vdekjeprurëse në Türkiye

Presidenti amerikan Joe Biden i përcolli ngushëllimet e tij presidentit të Türkiye-s, Recep Tayyip Erdoğan, pas tërmeteve të fuqishme që goditën pjesën jugore të vendit, raporton Anadolu.

Drejtoria e Komunikimit të Türkiye-s përmes një kumtese bëri të ditur se Biden zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin Erdoğan, ku i shprehu ngushëllimet e tij për ata që humbën jetën në tërmetet, duke u uruar shërim të plagosurve.

Të paktën 2.316 njerëz humbën jetën dhe 13.293 të tjerë u plagosën në 10 provinca për shkak të dy tërmeteve të forta që goditën pjesën jugore të Türkiye-s.

Herët në mëngjesin e sotëm, një tërmet i fuqishëm 7.7 ballë me qendër në rrethin Pazarcık tronditi provincën Kahramanmaraş dhe preku rëndë disa provinca, përfshirë Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay dhe Kilis.

Më vonë pasdite, një tërmet tjetër 7.6 ballë sërish goditi provincën Kahramanmaraş dhe këtë herë ishte me qendër në rrethin Elbistan.

Sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Türkiyes (AFAD), në rajon është përcaktuar personel kërkim-shpëtimi i përbrë prej rreth 9.700 personash.

Türkiye shpalli shtatë ditë zi kombëtare për shkak të humbjeve të mëdha të jetëve të njerëzve dhe pronës të shkaktuara nga tërmetet, si dhe lëshoi një alarm të nivelit të katërt, i cili përfshin një thirrje për ndihmë ndërkombëtare.

Story i mëparshëm

Ish-futbollisti i kombëtares turke “shpërthen” në lot: Na ndihmoni

Story i radhës

Zjarr në kodrat e Kuzum Babasë në Vlorë

Të fundit nga