Presidenca turke paraqet mocion për dërgimin e trupave në Azerbajxhan

Presidenca e Turqisë sot paraqiti një mocion në parlament për vendosjen e trupave turke në Azerbajxhan, raporton Anadolu Agency (AA).

Mocioni, i cili u paraqit nga qeveria e presidentit Recep Tayyip Erdoğan, kërkon vendosjen e trupave paqeruajtjëse në rajonin e Malësisë së Karabakut për një vit.

Dislokimi “do të jetë për të mirën dhe mirëqenien e njerëzve në rajon”, thuhet në mocion, i cili shton se ky hap do të jetë gjithashtu në interesat kombëtarë të Turqisë.

Mocioni do të votohet në parlament të martën.

Marrëdhëniet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit mbi Malësinë e Karabakut kanë mbetur të tensionuara që nga viti 1991, kurse përplasjet e reja shpërthyen më 27 shtator.

Që atëherë, Armenia ka sulmuar vazhdimisht civilët dhe forcat azerbajxhanase, madje duke shkelur tri marrëveshje të armëpushimit humanitar.

Javën e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se Azerbajxhani dhe Armenia nënshkruan një marrëveshje për t’i dhënë fund konfliktit në Malësinë e Karabakut... .

Ngjarja paraprake

Komisioni për sëmundje infektive: Nuk ka rekomandim për masa të reja kufizuese

Ngjarja e ardhëshme

Të gjitha të këqijat fillojnë me një mendim

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian