Predhat vdekjeprurëse ruse shpërndahen kudo në Ukrainë

Më shumë se një muaj pasi ushtria ukrainase mori Irpin nga rusët, Volodymyr Klimashevskyi po gjen ende predha të vogla si gozhdë të shpërndara rreth kopshtit të tij dhe të ngulitura thellë në muret e shtëpisë së tij.

“Nuk mund t’i nxirrni me duar, duhet të përdorni pincë”, tha Klimashevskyi, duke treguar murin e mbushur me shigjeta të errëta, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Të quajtura flechete — në frëngjisht për “shigjeta të vogla” — këto predha të mprehta si rroje, centimetra të gjata janë një shpikje brutale e Luftës së Parë Botërore, kur aleatët i përdorën ato për të goditur sa më shumë ushtarë armik. Ato janë të paketuara në predha që gjuhen nga tanket. Kur predha shpërthen, disa mijëra predha spërkaten në një zonë të madhe.

Predhat Flecette nuk janë të ndaluara, por përdorimi i tyre në zonat civile është i ndaluar sipas ligjit humanitar, për shkak të natyrës së tyre pa dallim. Ato shkaktojnë dëme të rënda ndërsa çajnë nëpër trup, duke u përdredhur dhe përkulur — dhe mund të jenë vdekjeprurëse.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Më vunë para pistoletën”, stërnipi i Ismail Qemalit tregon tentativat për t’u kthyer në Shqipëri: Sigurimi më kërcënoi të tërhiqesha

Story i radhës

Nëse u përgjigjeni me PO këtyre pyetjeve, lidhja juaj mund të zgjasë përgjithmonë

Të fundit nga