Portugalia lehtëson bllokimin pas rënies së rasteve me COVID-19

Portugalia ka lejuar që qendrat tregtare të rihapen në shumicën e zonave për herë të parë në dy muaj pas një rënie të qëndrueshme të shkallës së infeksionit COVID-19.

Shkollat gjithashtu janë rihapur, restorantet dhe kafenetë mund t’u shërbejnë klientëve brenda.

Disa sporte të tilla si basketbolli tani lejohen, si dhe ushtrime në natyrë me deri në gjashtë persona.

Në mes të janarit, Portugalia ishte një nga vendet më të goditura në Evropë ndërsa përfshiu një valë e tretë e infeksioneve. Qeveria vendosi ulje në udhëtime dhe një bllokim të rreptë, shkruan BBC.

Ngjarja paraprake

"Inteligjenca izraelite pretendon se SHBA-ja do të kthehet në marrëveshjen bërthamore me Iranin"

Ngjarja e ardhëshme

Meta ngre 11 pyetje: SPAK duhet të kishte nisur hetimin për të dhënat personale

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian