Porsche: 80% të makinave të shitura në 2030-ën do të jenë elektrike

Porsche ditën e sotme gjatë publikimit të rezultateve financiare tha se 80 përqind të makinave të shitura nga kompania deri në 2030-ën do të jenë plotësisht elektrike.

Brendi luksoz Gjerman shikoi shitjet e makinave elektrike të arrinin në 4.4 miliardë dollarë dhe interes të lartë lidhur me këto modele.

Për vitin e tretë me radhë modeli plotësisht elektrike Taycan u shit më tepër sesa modelet ikonike 911 me 41,296 njësi ndërsa 911 me 38,464 njësi.

Porsche gjithashtu ka premtuar të investojë në stacione karikimit dhe të ndërtojë infrastrukturën e saj të karikimit të makinave elektrike.

Madje zotëron eksperiencë në këtë drejtim me linçimin e stacionit të karikimit në Leipzig.

Së fundi bateri të reja nga Cellforce me performancë të lartë do të instalohen tek makinat e para elektrike në 2024. /PCWorld Albanian

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çka do të thotë arrestimi i 50 policëve të Kosovës?!

Story i radhës

Ministri Aliu e kryetari Hamza vizitojnë fabrikën e riciklimit në Mitrovicë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish