Pompeo shpreson që Armenia të ‘mbrohet’ kundër Azerbajxhanit

Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo shprehu shpresë të enjten se Armenia do të “mbrojë” veten e saj kundër Azerbajxhanit, duke u shfaqur duke treguar simpati ndaj njërës palë rreth përplasjeve të ashpra, raporton France24.

“Ne jemi me shpresë që Armenët do të jenë në gjendje të mbrojnë kundër asaj që po bëjnë Azerbajxhanasit,” tha Pompeo në një intervistë me radion WBS në Atlanta.

Pompeo shprehu shpresë se të dy palët “do të marrin armëpushimin si duhet, dhe pastaj ulen në tryezë dhe do të përpiqen të zgjidhin … çfarë është një problem me të vërtetë historik dhe i ndërlikuar”.

Shtetet e Bashkuara – e cila ka një diasporë të fortë armene por në rritje marrëdhëniet strategjike me Azerbajxhanin – kanë shprehur gjatë dy javëve të fundit neutralitet mbi dhunën, duke u kërkuar të dy palëve të flasin.

Ngjarja paraprake

​Netflix mbledh ‘ekipin e ëndrrave’ në filmin e ri të Adam McKay

Ngjarja e ardhëshme

Gjobat e para për deputetët/ Një pjesë i kishin me vete, por i mbanin në xhep

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian