Polonia do të bllokojë importet e qymyrit nga Rusia

Polonia ka vendosur të bllokojë importet e qymyrit nga Rusia në një ofertë, ka njoftuar qeveria e vendit.

Masa vjen si pjesë e një strategjie gjithëpërfshirëse për të reduktuar varësinë nga Rusia për të siguruar energji për vendet e tjera, shkruan Skynews.

Zëdhënësi i qeverisë polake, Piotr Mueller, tha se vendi do të vendosë gjithashtu gjoba financiare për çdo subjekt privat që importon qymyr rus.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, BE-ja, Shtetet e Bashkuara dhe disa fuqi të tjera vendosën një sërë sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë.

Por, Evropa historikisht ka qenë e varur nga burimet ruse të energjisë dhe ndërkohë që Polonia prodhon shumë nga qymyri i saj, ajo gjithashtu mbështetet në importe.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kosova mes të mundshmes dhe të dëshiruarës!

Story i radhës

Qyteti lindor i Ukrainës, Lysychansk, është granatuar nga rusët në mëngjesin e sotëm

Të fundit nga