Polonia dhe Rumania në shënjestrën e Putin-it? Çfarë pritet të ndodhë nga vizita e Kamala Harris

Zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris do të bashkëpunojë me Poloninë dhe Rumaninë në hapat e ardhshëm për t’iu përgjigjur pushtimit rus të Ukrainës dhe për t’i siguruar ata për mbështetjen e Uashingtonit gjatë takimeve të saj me liderët e të dy vendeve nga e enjtja.

Vendet kanë qenë gjithnjë e më të shqetësuara për agresionin e Rusisë në rajon dhe janë anëtarët më lindorë të NATO-s. Ata ndajnë një kufi me Ukrainën, ku mijëra refugjatë po vërshojnë. Harris do të fokusohet në mënyrat se si anëtarët e NATO-s mund të zbatojnë sanksionet ekonomike të vendosura dhe se si ata mund të qëndrojnë në linjë dhe të ecin përpara së bashku, thanë zyrtarë të lartë të administratës.

Ajo gjithashtu do të angazhohet me refugjatët ukrainas në Poloni, duke diskutuar për vazhdimin e ndihmës humanitare dhe të sigurisë për Ukrainën dhe rajonin. Numri i refugjatëve të krijuar nga pushtimi ka kaluar 2 milionë.

Zëvendëspresidentja do të diskutojë çështjet në Varshavë me kryeministrin kanadez Justin Trudeau, i cili gjithashtu po viziton rajonin.

“Shumë nga diskutimet tona në këto dy kryeqytete do të jenë për vendosjen e hapave të ardhshëm… dhe si ta çojmë topin përpara,” tha një nga zyrtarët.

Vizita në Evropën Lindore vjen pas udhëtimit të Harris në Gjermani për një konferencë sigurie, ku ajo u takua me aleatët dhe partnerët e SHBA-së, përfshirë presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, në një përpjekje për të mbajtur aleatët evropianë të bashkuar pasi pushtimi rus i Ukrainës u bë i pashmangshëm.

Udhëtimi është një shenjë e besimit në rritje të Presidentit Joe Biden në aftësitë e Harris për të kryer diplomaci me aksione të larta. Është gjithashtu një përpjekje e administratës për të menaxhuar aleatët nervozë, për të vazhduar fushatën e saj për të izoluar Moskën ndërkombëtarisht edhe pse SHBA përpiqet të shmangë konfliktin e drejtpërdrejtë me Rusinë.

Të martën, Shtetet e Bashkuara refuzuan një ofertë të papritur nga Polonia për të transferuar avionët e saj luftarakë MiG-29 të prodhuar nga Rusia në një bazë amerikane në Gjermani, si një mënyrë për të rimbushur forcat ajrore të Ukrainës në mbrojtjen e saj kundër forcave pushtuese ruse.

Zyrtarët e administratës amerikane thanë se do të vazhdojë dialogu mbi mënyrën më të mirë për të ofruar ndihmë për sigurinë në Ukrainë, por nuk ofruan detaje se si zëvendëspresidentja planifikon të trajtojë situatën me Poloninë.

Harris do ta përdorë udhëtimin për të përsëritur mesazhin se “Putini ka bërë një gabim që do të rezultojë në disfatë strategjike të fuqishme për Rusinë,” tha një nga zyrtarët e administratës.

Kremlini i përshkruan veprimet e tij si një “operacion special” për të çarmatosur Ukrainën dhe për të rrëzuar liderët që i quan neo-nazistë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kurth të diktaturës totalitare në Evropën e shekullit të 20-të

Story i radhës

Mënyra si përdorni telefonin tregon shumë për personalitetin tuaj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish