Policia rimerr kryeqytetin e Kanadasë pas përfundimit të rrethimit të kamionistëve

Kamionët e fundit po tërhiqeshin të dielën nga kryeqyteti i Kanadasë, ku rrugët ishin të qeta për herë të parë në tre javë pasi një operacion masiv policor që i dha fund një rrethimi të zgjatur mbi rregullat shëndetësore të Covid.

Një pastrim i madh ishte duke u zhvilluar në qendër të qytetit me dëborë të Otavës, ku policia me pajisje për protesta u përball me demonstruesit e udhëhequr nga kamionistët për dy ditë të plota, duke i dëbuar më në fund nga qendra e tyre e protestës jashtë parlamentit, shkruan France24.

Disa protestues të fundit qëndruan vonë deri në mbrëmjen e së shtunës, duke kënduar himnet e protestës së viteve 80 dhe duke ndezur fishekzjarrë në një gardh sigurie katër metra të lartë të ngritur rreth zonës parlamentare.

Të dielën në mëngjes, policia po mbante pika kontrolli që kufizonin aksesin në një zonë prej 500 hektarësh në qendër të qytetit, ndërsa një forcë e konsiderueshme mbeti në gatishmëri për të mbrojtur tokën e marrë nga kamionistët.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Disa fjalë për “kryetarin” e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja dhe ish-drejtuesin e LPK, Bedri Islami

Story i radhës

7 gjëra që njerëzit e zgjuar s’i thonë për veten në punë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish